Archiwum 2010/2011

CZERWIEC 2011

SPOTKANIE W KRZYŻOWEJ

Czerwcowy tydzień uczniowie klas 3 gimnazjum oraz IB1 pod opieką p. Leny Wilkiewicz i p. Izabeli Gębory wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów w Krzyżowej. Krzyżowa to miejsce spotkań i dialogu, tętniące życiem dzięki kulturowej różnorodności młodych ludzi. Celem wymiany było przybliżenie uczniom tematu praw człowieka oraz integracja z zachodnimi sąsiadami. W ramach programu wymiany polscy uczniowie oprowadzali gości po Wrocławiu, zwiedzali Krzyżową, a także uczestniczyli w warsztatach grupowych. Dobrą zabawę zapewniały gry integracyjne, które pozwoliły lepiej się poznać i przełamać bariery językowe. Tydzień w Krzyżowej przyniósł wiele pozytywnych emocji, nowych znajomości oraz dobrych wspomnień.

FINAŁ PROJEKTU „NARODZINY DEMOKRACJI. DZIECI DZIECIOM”

Gimnazjaliści z EKOLI na zakończenie projektu „Narodziny demokracji. Dzieci dzieciom” gościli 9 czerwca 2011r. w naszej szkole dzieci z przedszkola Bajlandia. Wspólna zabawa w auli (nauka koreańskiej piosenki, eksperymenty przeprowadzone przez p. Annę Bocian), zwiedzanie szkoły, wręczanie prezentów młodszym kolegom, a także dyplomów przez p. dyr. Przemysława Dubaniowskiego to udany finał projektu, dzięki któremu gimnazjaliści i przedszkolaki, pokonując barierę wieku, uczyli się akceptacji, empatii i szacunku.

ŚWIĘTO ORTOGRAFII

Pierwszy czerwcowy tydzień upłynął w EKOLI pod znakiem ortografii. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym „TYDZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ 2011”. Konkurs połączył zabawę z nauką i miał uświadomić uczniom, że ortografia to nie tylko miara kompetencji językowych, ale i kultury osobistej. Przez cały tydzień każdego dnia uczniowie otrzymywali nowe zadanie, które musieli rozwiązać w klasach. Konkurs wymagał więc nie tylko wiedzy i pomysłowości, ale i wytrwałości. Tytuł MISTRZÓW ORTOGRAFII w kategorii Szkoły Podstawowej zdobyła klasa 4b, natomiast w kategorii Gimnazjum/Liceum - klasa 2 LO. Gratulujemy wszystkim „EKOLOWYM” mistrzom ortografii.

MAJ 2011

Z WIZYTĄ W HILDESHEIM

Uczniowie klas 1 i 2 gimnazjum wraz z nauczycielami - p. Jadwigą Bańską i p. Anną Domaradzką-Bocian oraz dyr. Przemysławem Dubaniowskim wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży z Robert-Bosch-Gesamtschule w Hildesheim. Już od 18 lat EKOLA współpracuje z tą szkołą, organizując liczne projekty kulturalne, historyczne, ekologiczne.

Tematem tegorocznego majowego spotkania były zabytki światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii. Termin naszej wizyty zbiegł się z pięknym jubileuszem 40-lecia istnienia Robert-Bosch-Gesamtschule i nasi uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach związanych z obchodami tego jubileuszu, na przykład w sponsorowanym biegu na rzecz budowy ośrodka zdrowia w masajskiej wiosce w Tanzanii, w barwnym i wesołym pochodzie wszystkich 1300 uczniów i nauczycieli szkoły przez miasto, zakończonym festynem w sercu Hildesheim, w przygotowaniu prac artystycznych na jubileuszowe wystawy.

W programie pobytu grupy z EKOLI znalazły się również wycieczka do kopalni w Rammelsbergu i pięknego miasta Goslar oraz poznanie największej atrakcji Hildesheim – 1000-letniego kościoła św. Michała (wszystkie te obiekty znajdują się na liście UNESCO). Dodajmy do tych atrakcji wspólne zabawy, rozgrywki sportowe, nawiązywanie nowych przyjaźni, intensywne ćwiczenie języka obcego, serdeczną gościnność niemieckich rodzin. Majowy tydzień w Hildesheim – intensywny i ciekawy – z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników wymiany.

ODKRYWANIE MIŁOSZA

W tym roku szkolnym uczniowie EKOLI realizują projekt „Czesław Miłosz – tropiciel spraw istotnych” w związku z setną rocznicą urodzin poety. W ubiegłym tygodniu w ramach tego projektu odbyło się spotkanie z historykiem literatury, krytykiem, profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego Stanisławem Beresiem, który w niezwykle interesujący i bogaty w konteksty sposób przybliżył uczniom sylwetkę i twórczość Noblisty.

Wykład profesora poprzedził zrealizowany przez niego film, w którym przeprowadził wywiad z Czesławem Miłoszem, zadając poecie trudne, ale ważne pytania.

Spotkanie z profesorem S. Beresiem było na pewno dla uczniów intelektualnym wyzwaniem, lecz także inspiracją do indywidualnego odkrywania prawdy o twórczości wielkiego pisarza.

Projektowi towarzyszą starannie przygotowane przez p. Ewę Ściepuro dwie wystawy – pięknych zdjęć Czesława Miłosza i jego książek (esejów, tomów poezji, powieści).

PROJEKT „NARODZINY DEMOKRACJI. DZIECI DZIECIOM”

Gimnazjaliści z EKOLI pod opieką p. Hanny Ganzel w maju i czerwcu wraz z dziećmi z przedszkola Bajlandia będą realizowali projekt „Narodziny demokracji. Dzieci dzieciom” (w ramach programu Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016). Nasi uczniowie po przygotowaniu się do roli edukatorów przedszkolaków poprowadzą warsztaty, których celem jest wykorzystanie wychowawczej funkcji edukacji filozoficznej do pogłębiania wrażliwości na podstawowe wartości i umiejętności ich realizacji.

KWIECIEŃ 2011

DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA

Zgodnie z tradycją szkoły, z inicjatywy p. Ewy Ściepuro, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, odbył się kolejny kiermasz książek „za złotówkę”. Ta ważna inicjatywa, mająca na celu propagowanie idei czytania w myśl zasady „książki żyją, kiedy są czytane”, udała się, dzięki ofiarodawcom i pracowitym wolontariuszkom z klasy 4 i 5. Dziękujemy!

INFORMATYCZNE ZMAGANIA

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy 15 kwietnia 2011r. odbył się półfinał Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej DialNet Masters. Nasi gimnazjaliści Krzysztof Dadełło, Wojciech Szeląg, Piotr Szyszkowiak oraz Szymon Długosz pod opieką p. Anny Bukiewicz-Szul, choć nie przeszli do finału olimpiady, godnie reprezentowali szkołę i potwierdzili swoje duże informatyczne umiejętności, które w przyszłości na pewno zaowocują sukcesem.

IX KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2011

Pod koniec marca w Warszawie odbył się finał IX Konkursu z Języka Niemieckiego 2011 dla gimnazjalistów. W etapie regionalnym największą liczbę punktów zdobył Alexander Seelbach, który reprezentował Dolny Śląsk w finale konkursu. Nasz uczeń znalazł się w grupie 70 najlepszych gimnazjalistów w Polsce. Gratulujemy Alexandrowi!

BLIŻEJ FRANCJI

W marcu uczniowie EKOLI uczestniczyli w imprezach towarzyszących obchodom Dni Krajów Francuskojęzycznych. Brali udział w różnych konkursach, projektach, pokazach filmowych. W Konkursie Wiedzy o Frankofonii organizowanym przez XV LO i WCDN uczniowie naszego gimnazjum, Magdalena Dudek oraz Wiktor Wojsznis, zdobyli I miejsce. Gratulujemy!

MARZEC 2011

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Tradycyjnie 26 marca 2011 roku spotkaliśmy się w naszej szkole w ramach „Dnia Otwartego”, aby zaprezentować różnorodne formy zajęć aktywizujących, które służą pogłębianiu zdobywanej w szkole wiedzy oraz rozwijaniu nabywanych na lekcjach umiejętności.

Przeprowadzono ciekawe zajęcia otwarte: „Techniki uczenia się” (p. Agata Polańska), z języka polskiego w klasach z Maturą Międzynarodową – dyskusja na temat „Buszujący w zbożu – powieść niebezpieczna czy kultowa?” (p. Renata Otolińska) oraz „Muzyka w języku angielskim” (p. Monika Kłoczko). Równie interesująca była prezentacja pracy koła translatorskiego prowadzonego przez p. wicedyrektor Adriannę Kurowską-Mitas.

Natomiast w gabinecie przyrodniczym pod opieką p. Anna Domaradzkiej-Bocian przeprowadzano przykładowe eksperymenty przyrodnicze wykonywane podczas zajęć kółka przyrodniczego. Powodzeniem cieszyły się obserwacje mikroskopowe odnóży muchy, skórki cebuli czy języka kota. Odważni obserwowali jajko wybuchające w butelce. Eksperymentom towarzyszyła multimedialna prezentacja działań Szkolnego Ośrodka Badania Środowiska.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja w konkursie wiedzy matematyczno-fizyczno-przyrodniczej aż 12 drużyn ze Szkoły Podstawowej (uczeń oraz jego rodzic). Zwycięzcy to drużyna Michała Mrugały (kl. 4a) z mamą oraz Macieja Dziurdzi (kl. 4a) z tatą.

W związku ze specyfiką kształcenia w EKOLI zaprezentowano przykładowe techniki pracy na zajęciach z języków obcych – metodę „stacji językowych” (p. Marta Michno) oraz wykorzystanie tablicy interaktywnej (p. Izabela Gębora).

Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz rozwiązywania zadań problemowych w ramach „Odysei Umysłu”, przygotowany przez p. Dominikę Pogorzelec-Nierzewską, trenera szkolnych drużyn „Odyseuszy”.

Punktem kulminacyjnym Otwartych Drzwi był niezwykle interesujący i pełen emocji program artystyczny. Na początku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili minispektakle w języku angielskim, które zostały wyróżnione w szkolnym etapie VIII Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim. Natomiast teatr szkolny – jak zawsze doskonale przygotowany przez p. Bartłomieja Kamińskiego – zaprezentował 2 etiudy, w których humorowi sytuacyjnemu towarzyszyły błyskotliwe dialogi. Zwieńczeniem prezentacji aktywności artystycznej uczniów EKOLI była premiera spektaklu „Anything but Love” na motywach twórczości Williama Szekspira w wykonaniu uczniów oddziałów międzynarodowych. Na koniec tej części spotkania wystąpiła Magdalena Dudek (kl. 2 G) z brawurowym pokazem tańca współczesnego.

Zgromadzona publiczność bardzo żywo reagowała, oglądając występy koleżanek i kolegów. W całej szkole można było podziwiać wystawę prac stworzonych w ramach projektów językowych oraz prace plastyczne uczniów.

Jak zawsze szczególnie atrakcyjnym miejscem był Kącik Zdrowej Żywności. Ciasta, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeże soki owocowe i koktajle były miłym dodatkiem do naukowych zmagań.

Tegoroczne spotkanie było bardzo udanym przedsięwzięciem, dzięki któremu można było poznać aktywne metody nauczania, ale przede wszystkim poprzez współdziałanie i zabawę zintegrować szkolną społeczność.

VIII KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

Już po raz ósmy nasza szkoła zorganizowała, dzięki inicjatywie p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz, międzyszkolny konkurs scenek w języku angielskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkursowi patronują WCDN we Wrocławiu i biuro regionalne Oxford University Press. W tej edycji wzięło udział najwięcej uczestników w całej historii konkursu. Gościliśmy SP nr 2, SP nr 18, SP nr 44, SP nr 93, Chrześcijańską Szkołę Podstawową ARKA, Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego, Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 49, Gimnazjum nr 29, Gimnazjum im. M. Kopernika z Kątów Wrocławskich. Ponad stu uczniów prezentowało krótkie formy teatralne w języku angielskim. Tematyka scenek była bardzo różna, ale widzowie mieli wiele okazji, by śmiać się z komediowych gagów, zabaw językowych i wyrazistych postaci.

Jury wiele ciepłych słów skierowało do najmłodszych aktorów, chwaląc ich za zaangażowanie i bardzo wysoki poziom umiejętności językowych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego ze scenką The Bus Stop. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów, którzy grali jak profesjonaliści, bez tremy, z poczuciem humoru i doskonałą dykcją. Przyznano również dwa wyróżnienia dla uczniów SP EKOLA z klasy 4B za scenkę The Magic Bench oraz dla SP nr 44 za scenkę You Are Out Of There. Dzieci świetnie opanowały teksty, przygotowały piękne kostiumy i bogatą scenografię.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli uczniowie z klasy I Gimnazjum EKOLA ze scenką Fire Practice. Doskonale oddali absurdalne czasami metody treningowe, w tym przypadku ćwiczenia dla nowych ochotników do pracy w straży pożarnej. Wyróżnienie otrzymali za scenkę według tekstu Szekspira pt. Twelfth Night or What you Will uczniowie z Gimnazjum nr 49, którzy opanowali bardzo trudny językowo tekst i przygotowali kostiumy, które pomogły nam przenieść się w epokę elżbietańską.

Cieszymy się, że tak wielu uczniów zaprezentowało w konkursie zarówno umiejętności aktorskie, jak i lingwistyczne, mamy też nadzieję, że w przyszłym roku nasza szkoła znów będzie gościć młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół.

NAUKI DAWNE I NIEDAWNE

14 marca 2011r. gimnazjaliści pod opieką p. Anny Domaradzkiej-Bocian oraz p. Przemysława Dubaniowskiego zwiedziłli interaktywną wystawę „Nauki dawne i niedawne” prezentowaną w Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy, a przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod patronatem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ekspozycja została podzielona na trzy części: astronomiczną („Zmierzyć czas” oraz „ Kąty na niebie Ziemi”), fizyczną („W świecie fal”) oraz matematyczną („Między bitem a abakiem”). Uczniowie mieli okazję m.in. samodzielnie wyznaczyć czas przy pomocy zegarów słonecznych (pionowego i poziomego), zmierzyć długość fali dźwiękowej, czy poznać sposób dokonywania obliczeń na starożytnym liczydle – abaku. Ogromnym walorem tej wystawy była możliwość nie tylko zdobycia wiedzy teoretycznej o różnorodnych przyrządach i urządzeniach wykorzystywanych w nauce czy zjawiskach występujących w przyrodzie i kosmosie. Uczniowie mogli także samodzielnie przeprowadzić obserwacje oraz eksperymenty, a więc połączyć wiedzę z praktyką.

MŁODZI INFORMATYCY W DIALNET MASTERS

W marcu odbyły się w naszej szkole kolejne etapy ogólnopolskiej informatycznej Olimpiady DialNet Masters, która sprawdza wiedzę uczniów w zakresie technologii informacyjnych oraz Internetu. W Olimpiadzie uczestniczyli gimnazjaliści: Krzysztof Dadełło, Wojciech Szeląg, Piotr Szyszkowiak, Komi Khamidov, Szymon Długosz i zdobywając ósme miejsce, zakwalifikowali się do półfinałów („Mecze Mastersów” na żywo w siedmiu polskich miastach), które odbędą się w kwietniu. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie olimpiady.

MŁODZI EKONOMIŚCI

W marcu w Zespole Szkół EKOLA odbył się szkolny etap organizowanego przez WCDN i Wyższą Szkołę Handlową V Konkursu Matematyka i Ekonomia, którego celem jest promowanie edukacji ekonomicznej wśród gimnazjalistów, uczenie przedsiębiorczości i rozwijanie zainteresowań matematyczno-ekonomicznych. Najlepsze wyniki w konkursie uzyskali Wojciech Szeląg z klasy 1, Krzysztof Dadełło z klasy 3 i Dagmara Przybytniowska, również z klasy 3 Gimnazjum. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 19 kwietnia 2011. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

ODYSEJA UMYSŁU, CZYLI ROBIĘ I ROZUMIEM

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Jego celem jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów w myśl chińskiego powiedzenia Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różne zadania, szukając rozwiązań.

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół EKOLA po raz pierwszy zarejestrował swoje członkostwo w międzynarodowym programie Odyseja Umysłu. Jego koordynatorem w naszej szkole jest pani psycholog Dominika Pogorzelec-Nierzewska.

7 marca 2011 r. odbyły się we Wrocławiu eliminacje regionalne międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Wystartowały w nich aż trzy drużyny z Zespołu Szkół EKOLA.

Drużyna z klasy 4a (w składzie: Bartosz Bogdański, Maciek Dziurdzia, Monika Janiak, Agnieszka Pelc, Alek Pelc, Marta Sajewicz i Patrycja Żygadło) prezentowała rozwiązanie Problemu Długoterminowego 2: „To raczej proste inaczej” w pierwszej grupie wiekowej.

Drużyna z klasy 4b i 5SP (w składzie: Julia Cieplik, Jasiek Koźlik, Oliwia Pordzik, Małgosia Majewska, Dominika Kozłowska, Mateusz Pioterek i Hania Marzec) rozwiązywała Problem Długoterminowy 3: „Z notatnika przewodnika” w pierwszej grupie wiekowej.

Natomiast drużyna złożona z uczniów klasy 6SP i 1G (w składzie: Maciek Bryke, Andrzej Rządkowski, Wojciech Szeląg, Ala Tyliba, Ignacy Daszkiewicz i Nicole Jendryk)) rozwiązywała Problem Długoterminowy 2: „To raczej proste inaczej” w drugiej grupie wiekowej.

Wszystkie nasze drużyny z sukcesem zaprezentowały rozwiązania swoich Problemów Długoterminowych i uzyskały bardzo dobre wyniki. Co więcej, aż dwie drużyny (jedna z klasy 4a i druga złożona z uczniów klas 4b i 5SP) wywalczyły awans do ogólnopolskiego FINAŁU konkursu Odyseja Umysłu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco gratulujemy, a za Bartka, Maćka, Monikę, Agnieszkę, Alka, Martę i Patrycję oraz za Julię, Jaśka, Oliwię, Małgosię, Dominikę, Mateusza i Hanię trzymamy mocno kciuki! Powodzenia w Finale!

ZIMOWE WSPOMNIENIA

Mimo że ferie zimowe już za nami i rozpoczął się kolejny semestr intensywnej nauki, to uczniowie EKOLI wciąż wspominają obóz zimowy w Dusznikach Zdroju, na którym pod opieką p. Piotra Portasa rozpoczęli naukę jazdy na nartach i desce snowboardowej lub doskonalili swoje umiejętności. Przedpołudniowa nauka na stoku w Zieleńcu to nie jedyna atrakcja obozu. Zajęcia w aquaparku, gry zespołowe, nauka jazdy na rolkach, randki w ciemno, karaoke, prelekcje na temat bezpieczeństwa w górach sprawiły, że zimowy tydzień upłynął uczniom za szybko. Podsumowaniem obozu były zawody – profesjonalny slalom z nagrodami dla najlepszych. Zima w górach okazała się wspaniałą i nie tylko sportową przygodą.

THE BEST OF OLIMPUS

Otrzymaliśmy wyniki zimowej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUS, w której uczestniczyli uczniowie naszej Szkoły, jak zwykle nie zawodząc i uzyskując znakomite wyniki: uczniowie klasy 4 – Jan Wójcik (7 lokata), Bartosz Bogdański (10 lokata); uczeń klasy 6 – Jędrzej Trembecki (8 lokata); uczniowie I klasy gimnazjum – Małgorzata Pioterek (6 lokata) i Wojciech Szeląg (7 lokata); uczennica klasy III gimnazjum Dagmara Przybytniowska (9 lokata). W całej Polsce w konkursie uczestniczyło 1428 uczniów klas IV, 1908 uczniów klas VI, 875 uczniów klas I gimnazjum, 1013 uczniów klas III gimnazjum. Gratulujemy wszystkim laureatom!

MŁODZI POECI NAGRODZENI

W Klubie Muzyki i Literatury 11 lutego 2011r. odbyło się wręczenie nagród II edycji I Konkursu na Debiut Literacki organizowanego przez MDK Wrocław-Krzyki. Agnieszka Pelc z klasy 4a Szkoły Podstawowej zajęła II miejsce w kategorii 10-12 lat, Szymon Jeżewski z klasy 5 zdobył II nagrodę w tej samej kategorii, a uczennica klasy 2 Gimnazjum, Melania Wolska – II miejsce w kategorii 13-15 lat. Cieszymy się z sukcesu młodych twórców, którzy potwierdzili, że słowa Czesława Miłosza Bo więcej waży jedna dobra strofa / Niż ciężar wielu pracowitych stronic, które były mottem konkursu, stały się dla nich inspiracją.

STYCZEŃ 2011

DZIEŃ SENIORA W EKOLI

Styczeń to czas spotkań, noworocznych życzeń, wyrazów pamięci i wspólnej radości. Dlatego też, zgodnie z długoletnią tradycją, 20 stycznia 2011 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Seniora. Zaprosiliśmy na tę ważną dla nas uroczystość nie tylko nasze babcie i dziadków, ale także najbliższych sąsiadów, aby wspólnie kolędować, biesiadować i uczcić Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście wysłuchali koncertu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wśród wykonawców znaleźli się: Szymon Jeżewski, Magda Jaglińska, Julia Cieplik, Oliwia Pordzik, Maciek Sieradzki, Małgosia Majewska, Magda Majewska, Ala Tyliba, Klaudia Hałoń oraz soliści i chór szkolny prowadzony przez panią Monikę Kłoczko. Niesamowitych wrażeń artystycznych dostarczyły także publiczności etiudy teatralne w wykonaniu szkolnego koła prowadzonego przez pana Bartka Kamińskiego. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem i życzeniami takiego radosnego spotkania za rok.

GRATULACJE DLA NAJLEPSZYCH!

Zakończył się długi i ciężki pierwszy semestr roku szkolnego 2010/2011. Dlatego z wielką satysfakcją informujemy, że czworgu wzorowym uczniom, którzy także uzyskali najlepsze wyniki w nauce, została przyznana Nagroda Dyrektora Szkoły. Najlepsi uczniowie to:

Victoria Gluszkowska (średnia ocen 5,42) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Magdalena Jaglińska (średnia ocen 5,33) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Wojciech Szeląg (średnia ocen 5,1) – z 1 klasy Gimnazjum

Alexander Seelbach (średnia ocen 5,06) – z 2 klasy Gimnazjum

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym osobom i mamy nadzieję, że w II semestrze dołączą do nich inni wspaniali uczniowie.

LEKCJA W KINIE

W ramach ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcje w kinie” uczniowie z klas gimnazjalnych wzięli udział w warsztatach pod tytułem „Wielkie oszustwa, czyli o efektach specjalnych”, poznając różne rodzaje filmowych tricków oraz tajemnice słynnych scen. Podczas ciekawej prezentacji, ilustrowanej przykładami, uczniowie dowiedzieli się, czym są efekty specjalne, kto jest ich prekursorem, jak wyglądał mechanizm pierwszego tricku filmowego. Tak więc wiedzą już, że Harrison Ford nigdy nie przejechał kolejką Świątyni Zagłady, że tylko część dinozaurów z „Parku Jurajskiego” została wygenerowana komputerowo, a Gandalf był wyższy od hobbitów zaledwie o 20 centymetrów. Podsumowaniem zajęć była projekcja filmu „Krucjata w dżinsach”.

TRZYMAMY KCIUKI!

Finalistą etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego został Alexander Seelbach z kl. 2 Gimnazjum. W etapie regionalnym wzięło udział 131 uczniów z 35 szkół. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 5 marca (sobota) o godz.10.00 w auli Zespołu Szkół przy ul. Słubickiej 29/33. Imprezą towarzysząca będzie konkurs: „Zeige dein Talent”. Do 18 lutego poznamy listę uczestników zakwalifikowanych do etapu ogólnopolskiego. Gratulując Alexandrowi, trzymamy kciuki, aby udało mu się znaleźć w grupie najlepszych uczniów w Polsce.

GRUDZIEŃ 2010

WIGILIA SZKOLNA

17 grudnia odbyła się Wigilia Szkolna, na którą przybyli uczniowie, kadra nauczycielska oraz rodzice, a także absolwenci Gimnazjum i grupa ubiegłorocznych maturzystów. Najpierw szkolny chór, pod przewodnictwem pani Moniki Kłoczko, zaśpiewał przepięknie kolędy wprowadzając tym samym wszystkich zebranych we wspaniały świąteczny nastrój. Przemawiali następnie: pan Dyrektor Przemysław Dubaniowski i o. Paweł Witon składając wszystkim serdeczne życzenia. Wspólne dzielenie się opłatkiem z rodzicami, uczniami i nauczycielami oraz częstowanie się przygotowanymi na tę uroczystość potrawami zakończyło uroczystość.

AKCJA CHARYTATYWNA

Od 7 do 17 grudnia trwała w naszej szkole akcja zbierania artykułów higienicznych oraz upominków dla dzieci mieszkających w Schronisku dla Samotnych Matek we Wrocławiu. Oprócz tego 13 grudnia zorganizowano dodatkowo kiermasz ciast, z których dochód przekazano na szczytny cel pomocy najmłodszym. Całe przedsięwzięcie zorganizowały klasy 2 LO oraz 3 Gimnazjum. Zebraną kwotę 277 zł przeznaczono na zakup potrzebnych w Schronisku artykułów dla dzieci.

KIERMASZ

13 grudnia odbył się kiermasz świątecznych prac ceramicznych uczniów klasy 2 Gimnazjum. Obok wyrobów nikt nie przeszedł obojętnie, gdyż każdy z nich był swoistego rodzaju dziełem sztuki. Prace – efekt wysiłku uczniów realizujących się artystycznie pod okiem pani Hanny Zbroniec – to prezentacje aniołów inspirowanych wierszami Czesława Miłosza.                                                                              

SPOTKANIE

14 grudnia odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej EKOLA z koordynatorem projektu edukacyjnego „Zabytki w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych” panią Leną Wilkiewicz. Uczestnicy przedsięwzięcia prezentowali w grupach swoje prace, dzielili się doświadczeniami i wnioskami z działań. Dzieci przygotowały makiety, plakaty i prezentacje multimedialne na temat zabytków w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Podczas pracy nad projektem uczniowie musieli wykazać się umiejętnością poszukiwania informacji, selekcjonowania i doboru materiałów, a także zdolnością współpracy w ramach grupy. Okazało się, że było to naprawdę trudne zadanie.

KONKURS

10 grudnia obradowała komisja, która wyłoniła zwycięzców konkursu na „Najpiękniejszą kartkę świąteczną”. Jury w składzie: pani Ewa Zieniewicz, pani Anna Kaszper, pani Monika Kłoczko i pani Dorota Kołbuc – Sendys – wyróżniła prace przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum EKOLA . Kryterium ocen stanowiły: pomysł, wykonanie, estetyka, a także walory językowe ( życzenia w języku angielskim i niemieckim). Kartki wraz z ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez naszych uczniów były sprzedawane na kiermaszu świątecznym. Zebrane pieniądze będą przekazane na pomoc potrzebującym.

Autorzy wyróżnionych kartek to:

Szkoła Podstawowa:

Urszula Blaszczak (kl. 4 A)

Marta Sajewicz (kl. 4 A)

Emil Andrzejewski (kl. 4 A)

Victoria Gluszkowska (kl. 5)

Maciej Sieradzki (kl. 5)

Magdalena Majewska (kl. 5)

Nicole Jendryk (kl. 6)

Gimnazjum:

Klaudia Hałoń (kl. 1)

Ha Young Kang (kl. 2)

Osoby, które przygotowały kartki otrzymały oceny bardzo dobre lub celujące z języków obcych, zaś uczniowie gimnazjum punkty dodatkowe.

KONKURS

9 grudnia Natalie van Thielen i Wiktor Wojsznis - uczniowie kl. 2 gimnazjum wzięli udział w międzyszkolnym konkursie języka francuskiego.

WYNIKI

Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Uczniowie: Dagmara Przybytniowska, Klara Seelbach i Alexander Seelbach zostali zakwalifikowani do etapu tego konkursu, który odbędzie się 8 stycznia 2011. Trzymamy kciuki!

MIKOŁAJKI

6 grudnia odbyły się w EKOLI – zgodnie z coroczną tradycją – Mikołajki. Każdy z uczniów obdarował prezentem koleżankę bądź kolegę. Obyczaj bardzo uroczy, szkoda tylko, że na kolejne niespodzianki musimy czekać cały rok.

LISTOPAD 2010

ALFIK

24 listopada odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny ALFIK. Wzięło w nim udział czterdziestu uczniów. Na wyniki musimy czekać do stycznia 2011.

SOLIDARNY WROCŁAW

24 listopada uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką pani Ewy Zieniewicz i Agnieszki Bałki-Walencik obejrzeli wystawę „Solidarny Wrocław”. Ekspozycję zorganizowano z okazji 30-lecia powstania Solidarności dającej początek procesowi prowadzącemu do historycznych przemian politycznych i społecznych oraz upadku dyktatury komunistycznej w środkowej części Europy. Wystawa pomyślana została jako scenografia ulicy z lat 80, co młodemu odbiorcy daje możliwość uczestniczenia choć przez chwilę w tych istotnych wydarzeniach historii najnowszej. Wystawa to swoistego rodzaju „opowieść” o ludziach walczących i o Wrocławiu będącym jednym z czołowych miejsc oporu anty- komunistycznego.

zDOLNY ŚLĄZAK

23 listopada miał miejsce drugi etap konkursu zDolny Ślązak w bloku przyrodniczym. Reprezentantem naszej szkoły był Jakub Juszczak uczeń klasy trzeciej. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 17 grudnia. Czekamy na nie z niecierpliwością.

MARATON FILMOWY

W nocy z 19 na 20 listopada odbył się „nocny maraton filmowy EKOLI”, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum. Zabawa była fantastyczna. Uczestnicy nocy filmowej obejrzeli trzy podukcje: Gran Torino, Billy Elliot i Władca Pierścieni. Filmy dostarczyły wielu tematów do późniejszej dyskusji.

KONKURS

19 listopada odbył się etap szkolny IX Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów, w którym wzięło udział sześcioro uczniów. Jest to konkurs na wysokim poziomie, wymagający bardzo rozwiniętych umiejętności językowych; nazywany jest często "olimpiadą" języka niemieckiego dla uczniów gimnazjum. Za organizację konkursu odpowiadała pani Jadwiga Bańska. 10 grudnia dowiemy się, którzy z uczniów dostali się do etapu regionalnego.

PAŹDZIERNIK 2010

HALLOWEEN

29 października obchodzono w naszej szkole Halloween. Było wiele konkurencji, a wśród nich konkurs na najpiękniejsza dynię, który wygrała Nicole Jendryk z klasy 6 SP. Drugie miejsce zajął Maciej Dziurdzia z klasy 4a. Oprócz tego odbył się, wygrany przez Mateusza Dzwończyka z 2 G, konkurs na najzabawniejszy strój. Był tez konkurs KARAOKE, w którym mierzyło się wielu uczniów….

DOLINA BARYCZY

28 października uczniowie Gimnazjum EKOLA uczestniczyli w zajęciach terenowych w Dolinie Baryczy – prawdziwym raju dla miłośników przyrody i historii. Miejsce to, pełne mokradeł, stawów, pól, łąk oraz lasów, jest uważane za jedno z najbardziej urokliwych w naszym kraju. To tu znajduje się największy w Polsce Park Krajobrazowy i unikalny rezerwat przyrody „Stawy Milickie”, który zaliczany jest do najcenniejszych ekosystemów na świecie.

KONKURS

W październiku uczniowie EKOLI brali udział w zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz DODN konkursach „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. Do konkurencji przystąpiono w trzech blokach:

♦ przyrodniczym, w którym do etapu powiatowego zakwalifikował się Jakub Juszczak z klasy 3 G,

♦ humanistycznym,

♦ matematyczno-fizycznym.

W październiku miały też miejsce w naszej szkole próbne egzaminy gimnazjalne dla klas trzecich: z języka polskiego oraz z języka angielskiego.

TEATR

19 października uczniowie Gimnazjum EKOLA wraz z opiekunkami: panią Hanną Ganzel, Agnieszką Bałka – Walencik oraz Ewą Zieniewicz obejrzeli w Teatrze Współczesnym spektakl Krystyny Meissner „Balladyna”. Przedstawienie, zrealizowane na kanwie dramatu Juliusza Słowackiego, tak naprawdę przedmiotową uczyniło próbę analizy współczesnych postaw społeczno – patriotycznych Polaków. Zobaczyć można tu było bowiem wśród „gminu” cały kalejdoskop typów: kibica piłkarskiego, emerytowaną nauczycielkę, księdza, patriotę, rencistę, dwóch aktywistów technokratów, studenta, wiejskie dziewczyny, entuzjastkę ruchu ludowego… Dużym atutem spektaklu była ponadto muzyka grana na żywo w jazzowych aranżacjach Piotra Dziubka, poza tym świetna gra aktorów, a także uwspółcześniona scenografia Mirka Kaczmarka, które dostarczyły doskonałej zabawy.

JUBILEUSZ

W dniach 15-16 października 2010 r. EKOLA, pierwsza niepubliczna szkoła, która powstała we Wrocławiu, świętowała swoje 20 urodziny.

FILM

14 października wszystkie klasy Gimnazjum EKOLA wraz z wychowawcami uczestniczyły w pokazie filmu „Śluby Panieńskie” zrealizowanego na podstawie utworu Aleksandra Fredry, ale w unowocześnionej adaptacji Filipa Bajona. Genialna intryga romantycznego pisarza tu zaadoptowana została przez współczesne nam czasy. Historia Klary i Anieli, które postanowiły nigdy nie wyjść za mąż oraz starających się o ich względy mężczyzn, znakomicie ukazuje relacje i dylematy ludzi początku XXI wieku…

MATEMATYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ

2 października odbył się VIII Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym wzięły udział 3 patrole z SP oraz 3 patrole z Gimnazjum, w składzie których byli:

1.Tomasz Chajęcki, Wojciech Szeląg, Andrzej Rządkowski.

2. Małgorzata Pioterek, Alicja Tyliba, Klaudia Hałoń.

3. Mateusz Biały, Melania Wolska, Nathalie Van Thielen.

4. Ignacy Daszkiewicz, Nicole Jendryk, Jakub Sierenberg.

5. Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Łukasz Pietrzyk.

6. Maciej Sieradzki, Igor Aftyka, Dominika Cacoń.

Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z zakresu matematyki ale także świetnie się bawili i już nie mogą się doczekać przyszłorocznych zawodów.

WRZESIEŃ 2010

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

We wrześniu rozpoczął funkcjonowanie Szkolny Ośrodek Badania Środowiska (SZOBŚ). Oprócz tego działają też kółka: matematyczne, przyrodnicze, szachowe, teatralne, zajęcia SKS. Zapraszamy!

LEKCJE PROEKOLOGICZNE

W ramach lekcji wychowawczych 28 września zapoczątkowany został trwający nadal cykl prezentacji pani Anny Domaradzkiej Bocian zatytułowany „Co konsument wiedzieć powinien o opakowaniach”. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Opakowanie jak z bajki" i miały na celu uświadomienie uczniom postaw proekologicznych oraz wyrobienie przekonania o konieczności dbania o nasze środowisko.

WYCIECZKA

W dniach 23 i 24 września uczniowie klas gimnazjum EKOLA – pod opieką wychowawczyń: pani Ewy Zieniewicz i pani Anny Domaradzkiej-Bocian – brali udział w integracyjno-turystycznej wycieczce do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Dawna stolica Polski urzekła swoim pięknem, pozostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia, a założony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy uświadomił, jak potężna i różnorodna jest przyroda. Liczbę występujących w Ojcowskim Parku gatunków zwierząt szacuje się bowiem na 11 tysięcy. Flora z kolei jest jeszcze bardziej imponująca – składa się 1000 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, 1200 odmian grzybów i około 200 rodzajów porostów. Występują tu 84 gatunki roślin prawnie chronionych. Wycieczka okazała się więc nie tylko integracyjną, ale przede wszystkim niezwykle kształcącą.

FESTIWAL NAUKI

21 września uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami: panią Jadwigą Bańską i Ewą Zieniewicz uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a zatytułowanych: „Pyłki kwiatowe w powiększeniu -możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego”, "Internet bez naruszania prawa", „Zabawy z fizyką”, „Rozbierający skaner”. Zajęcia były bardzo ciekawe i w przystępny sposób ilustrowały zawiłości nauki. Wykłady multimedialne oraz wystawy projektów matematycznych dodatkowo uatrakcyjniały te niecodzienne zajęcia. 16 września uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum pod opieką pani Marioli Ryczaj udali się na wykład połączony z pokazem zatytułowanym "Wyszywanki Matematyczne". Zajęcia odbyły się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji