Archiwum 2012/2013

MAJ 2013

TANZAŃSKA OPOWIEŚĆ

Kolejne spotkanie w ramach projektu KROPLA AFRYKI, które odbyło się 20 maja, przebiegało w niezwykłej atmosferze. Gościliśmy bowiem Magdalenę Czerniawską, uczennicę Gimnazjum EKOLA, obecnie absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Elżbietę Rainman i Martę Kmieciak, absolwentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które z pasją opowiadały o swojej podróży do Tanzanii. Barwna opowieść o dzieciach z sierocińca, w którym dziewczyny pracowały jako wolontariuszki, o serdeczności Tanzańczyków, zdziwieniu towarzyszącym Europejczykom poznającym tamtejszą kulturę i radości odkrywania rajskich krajobrazów takich, jak widok ośnieżonego szczytu Kilimandżaro, wzbudziła wielkie uznanie wśród uczniów i stała się inspirację do planowania własnych afrykańskich wypraw.

KANGUROWE WYRÓŻNIENIA

Ogłoszono właśnie końcowe wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR, w którym wzięli udział uczniowie EKOLI ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyróżniono dyplomami i nagrodami książkowymi dziesięciu uczniów. A są to: w kategorii Żaczek – Krzysztof Buszek i Szymon Zawodny; w kategorii Maluch – Katarzyna Hałoń, Barbara Birkmann, Weronika Dylewska i Jeremiasz Preiss; w kategorii Beniamin – Michał Mrugała, Anna Balcer, Bartosz Bogdański, Aleksander Pelc.

Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy!

KWIECIEŃ 2013

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2013r. uczniowie ZS EKOLA uroczyście obchodzili Dzień Ziemi – projekt koordynowany przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. Beatę Michałek. Z tej okazji klasowi ekolodzy opowiedzieli o konkursach, imprezach, wycieczkach oraz warsztatach, w których uczniowie brali w tym roku szkolnym udział. W auli przedstawiono prezentacje: „Woda źródłem życia” (Basia Birkman, Weronika Dylewska z kl. 4) oraz „Ginące gatunki Azji Południowo-Wschodniej” (Ula Błaszczak z kl. 6a). Uczniowie obejrzeli też film kampanii WWF „Kropla w morzu potrzeb”. Słowo wstępne wygłosiła Weronika Gabryjelska (z kl. 4). Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przez gimnazjalistów Franka Marczyńskiego i Małgosię Pioterek wniosków z debaty „Lokalny ekorozwój – jak było do tej pory?”, która odbyła się wcześniej w ramach projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

BLIŻEJ „KRZYŻAKÓW”

W kwietniu na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy I gimnazjum, analizując powieść Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, starali się zgłębić tajemnice średniowiecza. Poznawali historyczne postacie i wydarzenia, wokół których osnuta jest lektura, przygotowywali informacje o średniowiecznych miastach i budowlach, o ówczesnych obyczajach, ubiorach, aby z wielką fantazją wcielić się w przedstawicieli różnych stanów społecznych wieków średnich.

TRUDNY CZAS EGZAMINÓW

Wiosna w tym roku nieco się spóźniła, ale terminy egzaminów pozostały bez zmian. W Zespole Szkół EKOLA odbył się już na początku kwietnia Sprawdzian Szóstoklasisty, a 23 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, najpierw z przedmiotów humanistycznych, następnie z przyrodniczo-matematycznych i języka obcego.

W kwietniu odbywają się także finały różnych konkursów, w których uczestniczą uczniowie EKOLI. 2 maja 2013r. rozpoczną trzytygodniową sesję uczniowie klasy z Maturą Międzynarodową od egzaminów z języka angielskiego i ekonomii. Trzymajmy mocno kciuki za wysiłek wszystkich uczniów, tych najmłodszych i trochę starszych, aby wyniki egzaminów, sprawdzianów i konkursów okazały się satysfakcjonujące i pozwoliły osiągać kolejne edukacyjne cele.

MARZEC 2013

DEBATA O EKOROZWOJU

25 marca, w godz. 16-20, w auli naszej szkoły odbyła się debata poświecona ekologii. Debata była częścią projektu „Lokalny ekorozwój”, który służy wyłonieniu uczestników XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (odbędzie się ona 1 czerwca 2013 roku). Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Przypomnijmy, że rok temu debata naszej szkoły (o demokracji w szkole) została oceniona najwyżej w województwie i dzięki temu do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostała się dwójka naszych uczniów: Agnieszka Godlewska i Mateusz Tabaka. Jako jedyni reprezentowali Wrocław w Warszawie.

W tym roku, w marcowy poniedziałek, przy stole prezydialnym zasiedli: Jolanta Węglowska - Prezes Fundacji Oświatowej EKOLA, Dyrektor Zespołu Szkół EKOLA, Przemysław Dubaniowski – Dyrektor ds. pedagogicznych ZS EKOLA, Beata Michałek - nauczyciel geografii, ekolog, Anna Domaradzka - Bocian – nauczyciel biologii, Nestor Kościański – właściciel ekologicznego Gospodarstwa Kościańscy, Edyta i Krzysztof Jendryk - właściciele firmy Budmech, Łukasz Spychała - pracownik firmy STIHL, oraz absolwenci EKOLI: Izabela Teppel - uczennica EKOLI w latach 2007-2010, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, posłanka Parlamentu Młodzieży Wrocławia, współtwórczyni projektu Dobra Inicjatywa, koordynatorka zespołu projektowego Fundacji na Rzecz Kultury Ottenbreit, i Filip Ficner - uczeń EKOLI w latach 2007-2010, student Uniwersytetu Ekonomicznego, poseł i członek Biura Prasowego Parlamentu Młodzieży Wrocławia.

Obecna była także Ewa Czuszkiewicz – wychowawczyni klasy 1 SP wraz ze swoimi podopiecznymi, oraz uczniowie EKOLI: Agnieszka Godlewska, posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 2 GIM, Małgorzata Pioterek, marszałkini Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Nicole Jendryk, wiceprzewodnicząca klasy 2 GIM, Franciszek Marczyński, członek Prezydium Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Maciej Bryke, przewodniczący kl. 3 GIM, Mateusz Tabaka, poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 3 GIM. Wszyscy oni byli opiekunami grup złożonych z uczniów EKOLI (kl. 5 SP: Dagmara Miłek, Maria Piotrowska; kl. 6a SP: Marta Sajewicz, Iga Zajączkowska, Patrycja Żygadło, Maurycy Borkowski; kl. 6b SP: Julia Cieplik, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, William Słodziński; kl. 1 GIM: Izabela Opalska; kl. 3 GIM: Alicja Tyliba, Tomasz Chajęcki, Jakub Kowalski), które podczas debaty prezentowały projekty poświecone m.in. energii, recyklingowi, wodzie.

Oprawą fotograficzną i filmową debaty zajęli się: Teodor Kałwak z kl. 1 GIM., Wojciech Szeląg z kl. 3 GIM., oraz Jakub Kowalski z kl. 3 GIM. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał p. Andrzej Polański, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Wszystkim uczestnikom debaty dziękujemy za zaangażowanie.

X KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

22 marca 2013r. odbyła się X edycja Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim, w której wzięli udział uczniowie z 12 wrocławskich szkół (szkół podstawowych ZS nr 21, ZS Sióstr Salezjanek, szkoły podstawowej nr 44, SP EKOLA oraz gimnazjów nr 1, 10, 13, 14, 17, 29, gimnazjum nr 2 w Górze i gimnazjum EKOLA).

Zwycięzcami konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie z EKOLI, którzy przedstawili scenkę „The Bus Stop”. Jury wysoko oceniło świetną grę uczniów, zaangażowanie i umiejętności językowe, naturalność oraz dowcipny przekaz. Wśród szkół gimnazjalnych najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1. Jury spodobała się scenka „Railway Timetable”, szczególnie zaś kostiumy i scenografia. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół nr 21 (scenka „Atlantis the Lost Empire”).

Konkursowi patronował Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Fundatorem nagród było wydawnictwo Oxford University Press. Zwycięskie drużyny otrzymały książki w języku angielskim dla swoich szkolnych bibliotek.

WOLVES BASKETBALL CANCER SHOOTOUT

Główna idea niezwykłego projektu to zorganizowanie charytatywnego turnieju koszykówki, w którym zawodnicy – uczniowie międzynarodowych oraz dwujęzycznych gimnazjów – zbierali fundusze na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Autorem pomysłu i inicjatorem turnieju jest trener oraz nauczyciel Wroclaw International School – Nathan Cooper. Do współpracy zaprosił on International American School of Warsaw, International School of Krakow oraz Dwujęzyczne Gimnazjum EKOLA. Honorowy patronat nad projektem objęli p. Maciej Zieliński oraz MG13 – Fundacja Marcina Gortata „Mierz Wysoko”. Zadaniem zawodników każdej ze zgłoszonych drużyn było zorganizowanie w swoich środowiskach zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i przekazanie ich w formie „wpisowego” na turniej. W organizację akcji w EKOLI włączyli się zarówno zawodnicy, jak i koleżanki oraz koledzy z gimnazjum. Nieoceniona okazała się pomoc trenera drużyny p. Piotra Portasa, koordynatorki projektu p. Moniki Kłoczko oraz p. Anny Kaszper, p. Leny Wilkiewicz i p. Anny Domaradzkiej-Bocian.

Podczas turnieju, który odbył się 16 marca 2013r. w Hali Orbita, ośmiu wspaniałych zawodników EKOLI wspierali nauczyciele, rodzice, koledzy. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze, co dobrze rokuje na sportową przyszłość EKOLI. Ale prawdziwa wygrana w tym turnieju to otwarte serca młodych ludzi na potrzeby rówieśników. Wszystkim drużynom udało się zebrać 10000 złotych, które zostały przekazane Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

SUKCES KLARY

Znane są już wyniki VI Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista 2012/2013. W tym roku jego laureatką została Klara Seelbach, uczennica p. Jadwigi Bańskiej. Serdecznie gratulujemy!

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Podczas Dnia Otwartego, który odbył się w EKOLI 2 marca 2013r., zaprezentowano gościom efekty półrocznej pracy w ramach projektu KROPLA AFRYKI. Na odwiedzających szkołę uczniów i rodziców czekało wiele atrakcji, m.in.: - zajęcia otwarte „Kolory Afryki” przygotowane dla uczniów klasy 1 i 2 SP przez p. Martę Borzęcką i p. Ewę Czuszkiewicz,

- wystawa „Literacki i filmowy portret Afryki”, przygotowana w szkolnej bibliotece przez p. Ewę Ściepuro,

- prezentacja poświęcona idei i celom projektu KROPLA AFRYKI oraz dotychczasowym projektowym działaniom, przygotowana przez p. Agatę Polańską,

- wystawa prac uczniów „Co żyje w brudnej wodzie?” wykonanych pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian,

- wystawa prac wykonanych w języku angielskim w ramach projektu „Woda” przez podopiecznych p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz,

- wystawa fotografii, prac ceramicznych i plastycznych zainspirowanych Afryką, które przygotowane zostały przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Hanny Zbroniec,

- prezentacja działań charytatywnych uczniów EKOLI, przygotowana przez p. Monikę Kłoczko i p. Lenę Wilkiewicz,

- kącik zdrowej żywności.

Prowadzono także zbiórkę funduszy na dofinansowanie edukacji podopiecznych projektu EKIROOTO. Dzięki ofiarności gości, którzy odwiedzili EKOLĘ, zebrano 420 zł.

LUTY 2013

SPOTKANIE Z „ŻYWĄ KSIĄŻKĄ”

21 lutego gościliśmy w EKOLI Patricka Kibangou, założyciela i prezesa Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej PAMOJA, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Polsce. Podczas spotkania z uczniami klas szóstych szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum gość w niezwykle barwny sposób opowiadał o Kongu, z którego pochodzi, o historii, bogactwach naturalnych, problemach, zwyczajach, a nawet o modzie Czarnego Lądu. Z prezentacji pana Kibangou wyłaniał się niestereotypowy obraz Afryki jako kontynentu, który nie jest wolny od problemów, ale ma przede wszystkim olbrzymie możliwości i wiele do zaoferowania światu. Opowieść miała swą kontynuację w interesującej dyskusji, w czasie której uczniowie pytali zarówno o Afrykę, jak również losy i działalność naszego prelegenta. Do celów fundacji Patricka Kibangou należy rozwijanie stosunków Polski z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, popularyzowanie polskiej kultury w tych krajach oraz organizowanie spotkań i wzajemnych wizytacji młodzieży, toteż mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie zaowocuje dłuższą współpracą.

STYCZEŃ 2013

SENIORZY W EKOLI

Tradycji stało się zadość i 23 stycznia 2013 roku odbyło się w EKOLI uroczyste spotkanie z seniorami. Naszymi gośćmi byli babcie i dziadkowie uczniów z klas 1-3 oraz samotni starsi mieszkańcy z okolicznych domów. W szkolnej auli było więc ciasno, ale bardzo rodzinnie. Powitani przez pana dyrektora Przemysława Dubaniowskiego seniorzy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez najmłodszych uczniów pod opieką wychowawców i p. Moniki Kłoczko: żartobliwe przedstawienie „Babcie na ławeczce”, wesołą polkę, a także wysłuchali kilku piosenek, wierszy, kolęd, minikoncertu na saksofonie. Opowiedzieli też młodym ludziom o swoim dzieciństwie i szkolnych latach. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych prezentów i słodkiego poczęstunku.

W przygotowaniu uroczystości bardzo pomogli młodszym kolegom uczniowie klasy 1 gimnazjum. To było naprawdę piękne spotkanie, wzruszające i potwierdzające, że wspólna zabawa nie zależy od wieku, lecz życzliwości i zaangażowania.

DLA POŻYTKU I MOBILIZACJI...

Styczeń to niełatwy czas dla wszystkich polskich uczniów, bo koniec semestru i próbne egzaminy są dużym stresem dla wielu. W EKOLI odbyły się zgodnie z planem próbne egzaminy z języka polskiego i matematyki dla uczniów klas 6, a także próbne egzaminy gimnazjalne z języka polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, historii i WOS-u. Łatwo nie było, ale ta egzaminacyjna próba okazała się potrzebna i mobilizująca do intensywnej pracy w II semestrze.

NOC BIOLOGÓW

11 stycznia 2013r. uczniowie EKOLI pod opieką p. A. Domaradzkiej-Bocian uczestniczyli w Nocy Biologów organizowanej przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia odbywały się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii oraz Zakładzie Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców. Od godziny 15:00 do 21:00 grupa uczniów ze szkoły podstawowej i z gimnazjum brała udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni.

Pierwsze zajęcia pt. „Laboratorium: Życie w kuchni” polegały na wykonywaniu i oglądaniu preparatów mikroskopowych z komórek drożdży piekarniczych. Uczniowie obserwowali preparaty z dodatkiem czynnika indukującego plazmolizę i deplazmolizę komórek, drobnoustroje w produktach spożywczych, rysowali obserwowane obiekty. Następnie udali się do sali wykładowej. Tam wysłuchali ciekawego wykładu „Niewolnictwo wśród mrówek”.

Warsztaty pt. „Zmutowane modele i modelki” odbyły się w laboratorium mikrobiologicznym i polegały na omówieniu organizmów, pokazie okazów oraz wykonywaniu preparatów mikroskopowych drożdży. Zajęcia zakończyły dwa wykłady. Pierwszy „Bakterie widziane nocą” dotyczył zjawiska bioluminescencji drobnoustrojów w naturze. Można się było dowiedzieć, dlaczego bakterie świecą, oraz jak człowiek próbuje je wykorzystać. Ostatni wykład „Pogłaskaj zwierzaka” przybliżał problem chorób odzwierzęcych.

Zajęcia dały uczniom możliwość pracy w prawdziwym laboratorium, umożliwiły kontakt z ludźmi nauki oraz poszerzyły wiedzę wszystkich zainteresowanych biologią.

GRUDZIEŃ 2012

WARSZTATY ORIGAMI

Tematyka świąteczna pojawiła się także na Warsztatach Origami prowadzonych przez p. Hannę Zbroniec we współpracy z uczniami klasy drugiej gimnazjum Ignacym Iwaniukiem i Mariuszem Mykickim, mistrzami tej techniki. Uczniowie wykonali różne modele origami: gwiazdę, anioła, świętego Mikołaja. Choinki origami ozdobiły też aulę szkoły. Już niebawem odbędą się kolejne warsztaty. Zapraszamy zainteresowanych uczniów.

OLIMPIADY, KONKURSY, LIGI…

W grudniu odbyły się pierwsze etapy różnych gimnazjalnych konkursów. W Konkursie Ojczyzny Polszczyzny wzięli udział uczniowie klasy pierwszej i drugiej, a do II etapu (już 4 stycznia 2013r.) zakwalifikowały się Magda Jaglińska, Julia Wysowska oraz Karolina Ciborska.

W konkursie Liga Naukowa Humanistyczna uczniowie sprawdzali swoje kompetencje gramatyczne, językowe i ortograficzne. Wyniki I etapu poznamy na początku stycznia.

Dotarły do nas wyniki Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista. Wśród 21 najlepszych uczniów z Dolnego Śląska znalazła się Klara Seelbach (uczennica p. J. Bańskiej), która będzie rywalizować z innymi finalistami 13 lutego (część pisemna) i 27 lutego (część ustna) w Wyższej Szkole Filologicznej. Gratulujemy!

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

W rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 10 grudnia 2012r. w EKOLI obchodzono Dzień Praw Człowieka. W tym roku dotyczył on zwłaszcza problemów ludności w Afryce. Projekt opracowany przez uczniów klasy 6b pod opieką p. Agaty Polańskiej zakładał wiele różnych form aktywności. Szóstoklasiści przygotowali prace pisemne dotyczące przejawów tolerancji i nietolerancji wokół nas, plakaty o łamaniu praw człowieka na Czarnym Lądzie oraz gazetkę informacyjną poświęconą instytucjom zajmującym się prawami człowieka.

Uczniowie klasy drugiej gimnazjum przygotowali pracę twórczą „Kropla Afryki – Prawa Dzieci”. Podczas przerw odbywały się projekcje materiałów multimedialnych poświęconych m.in. koncertom LIVE AID, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz problemowi głodu i niedostatku wody w Afryce.

LISTOPAD 2012

DZIEŃ UNESCO

W tym roku 16 listopada po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień UNESCO (koordynowany przez p. A. Kaszper i p. E. Zieniewicz). Tegoroczny temat przewodni to przedstawienie wybranych pozycji Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO naszym najmłodszym uczniom z klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej.

Uczniowie klasy 2 gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej, w których przedstawili zabytki z listy UNESCO w czterech wybranych krajach (Polska, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania). Uczniowie klasy 1 gimnazjum zapoznali uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej z misją UNESCO, organizacjami współpracującymi z UNESCO oraz wybranymi miejscami na różnych kontynentach wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko zabytki i perły architektury, ale także podziwiać przyrodnicze cuda świata, niezwykłe wodospady, tajemnicze miejsca kultu, rzadkie zwierzęta. Bardzo chętnie odpowiadały na konkursowe pytania przygotowane przez starszych kolegów, licząc na czekające na nich słodkie nagrody. Jedna z grup zaprezentowała tylko miejsca związane z wodą, ponieważ chcieliśmy przybliżyć dzieciom tematykę naszego dużego projektu szkolnego „Kropla Afryki”.

Cel Dnia UNESCO w naszej szkole został na pewno osiągnięty, bo uczniowie potwierdzili duże zainteresowanie i wiedzę na temat światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W poniedziałek 12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie wzięli udział w happeningu „Nasza Polska” (według pomysłu p. A. Polańskiej i p. A. Polańskiego). Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Życzenia dla Polski przygotowali uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej (pod kierunkiem p. K. Kopeć). Następnie wszyscy Ekolacy wypełniali przyniesionymi zdjęciami wielką mapę Polski, którą możemy obejrzeć w holu szkoły.

CO SŁYCHAĆ W SZKOLNYM OŚRODKU BADANIA ŚRODOWISKA?

W tym roku szkolnym Szkolny Ośrodek Badania Środowiska (prowadzony przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. K. Rapacz) zajmuje się badaniem jakości i skażenia żywności. W trakcie wrześniowych zajęć uczniowie poznali przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w pracowni chemicznej oraz z trudną technikę miareczkowania. W październiku tematem było zafałszowanie żywności i napojów. Uczniowie przeprowadzili badanie jakościowe zafałszowania kawy naturalnej kawą zbożową oraz wykonali próbę jakościową na wykrywanie obecności cykorii i sacharozy w kawie. Wyniki były zaskakujące dla uczestników, gdyż najbardziej zafałszowane okazały się drogie kawy mielone. Następne, listopadowe zajęcia dotyczyły zagadnienia konserwowania żywności i wpływu konserwantów na organizm człowieka. Część ćwiczeniowa poświęcona była wykrywaniu kwasu benzoesowego oraz salicylowego w produktach owocowo-warzywnych. Wyniki były dość optymistyczne, większość badanych produktów nie była konserwowana poprzez dodanie kwasów.

Pracą Ośrodka zainteresowanych jest bardzo wielu uczniów, dlatego młodych pasjonatów nauki podzielono na dwie grupy, aby ich badania były efektywne, a dyskusje owocne.

Z MYŚLĄ O INNYCH…

W pierwszych dniach listopada zakończono w EKOLI cykl akcji charytatywnych, jakie tradycyjnie od wielu już lat rozpoczynają się w październiku. Z dumą informujemy, że po raz kolejny Ekolacy wykazali się wielkim sercem. Podczas kiermaszów pysznych ciast, zdrowych koktajli i innych delicji zebrano 1185 zł. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 2 gimnazjum przekazali pieniądze na cele projektu „Kropla Afryki” – wspieranie edukacji Grace Marii Nakintu i Precilli Pelagii Kiwewesi, podopiecznych Fundacji Usłyszeć Afrykę oraz zakup urządzenia „Water Box” w ramach współpracy z Fundacją „Water is Right”.

DOBRY START GIMNAZJALISTÓW

W ramach Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista 2012 odbywają się także konkursy języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego organizowane przez Wyższą Szkołę Filologiczną we Wrocławiu. Do etapu powiatowego, który odbędzie się jeszcze w listopadzie, zakwalifikowali się uczniowie EKOLI: z języka niemieckiego – Klara Seelbach i Eryk Hartl, a z języka angielskiego – Małgorzata Pioterek i Wojciech Szeląg. Gratulujemy!

NAUKI ŚCISŁE, KOMPUTERY NA MAŁYM I DUŻYM EKRANIE

W ramach cyklu „Liga Nauki” uczniowie klasy trzeciej gimnazjum (pod opieką p. A. Domaradzkiej-Bocian i p. A. Bukiewicz-Szul) wysłuchali interesującego wykładu dr Macieja Matyki z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Matematyka, fizyka i komputery na małym i dużym ekranie”.

Gimnazjalistów szczególnie zaciekawił spektakularny pokaz fraktali oraz przykłady zastosowania przybliżeń fraktalnych w kinematografii. Dowiedzieli się także, gdzie ukryta i jak ważna jest w animacjach oraz grach komputerowych fizyka, jak pracują przy ich tworzeniu programiści, fizycy, matematycy. Na zakończenie wykładu dr Maciej Matyka opowiedział uczniom o społeczności Demosceny, której jest członkiem, i zaprezentował swoją pracę – demo nagrodzone na demoparty Breakpoint w 2009 roku.

Wykład udowodnił, jak ciekawe mogą być przedmioty ścisłe i jak liczne mają zastosowanie; wystarczy podjąć trud zdobywania wiedzy w tych dziedzinach.

PAŹDZIERNIK 2012

POMAGAMY!

Październik – miesiąc dobroci dla zwierząt – to w EKOLI czas corocznych akcji charytatywnych. Tradycyjnie więc uczniowie klasy 6b (pod opieką p. Agaty Polańskiej) przeprowadzili 26 października 2012 roku akcję pod hasłem „Daj złociaka dla słodziaka”. Dochód ze sprzedaży pysznych ciast i z loterii fantowej to 383 złote. Uczniowie przeznaczyli pieniądze na dwa cele: pomoc dla bezdomnych zwierząt oraz dofinansowanie edukacji afrykańskich dzieci i młodzieży, uczestniczących w programie EKIROOTO.

Dzień wcześniej uczniowie klasy 6a (pod opieką p. Marioli Ryczaj) przygotowali świeże soki, galaretki i koktajle, a pieniądze z ich sprzedaży (260 zł) przeznaczyli na projekt „Kropla Afryki”.

NIE TYLKO INTERNET

W poszukiwaniu źródeł informacji młodzi ludzie coraz rzadziej trafiają do bibliotek, korzystając głównie z internetu. Dlatego też ważna w edukacji uczniów klas 1 i 2 gimnazjum (pod opieką p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz) okazała się wizyta w bibliotece konsulatu brytyjskiego przy ul. Kuźniczej. Gimnazjaliści poznali księgozbiór biblioteki i zasady korzystania z jej zasobów. Na półkach z satysfakcją rozpoznawali ulubionych autorów, znane tytuły. Byli zaskoczeni, że w tak niedużej bibliotece znajdują się urozmaicone zasoby, np. poradniki, jak przyrządzić herbatę, komiksy, materiały audio, podręczniki, słowniki. W przyszłości wielu uczniów, chcąc rozwijać swoje językowe kompetencje i wiedzę, na pewno skorzysta z księgozbioru tej biblioteki.

PROJEKT „KROPLA AFRYKI” - DOBRY POCZĄTEK

12 października 2012 roku od uroczystego spotkania społeczności EKOLI rozpoczęła się realizacja wieloprzedmiotowego projektu edukacyjnego „Kropla Afryki”. Prezes Fundacji p. Jolanta Węglowska przedstawiła ideę, cele i główne założenia projektu, a jego koordynatorki, p. Agata Polańska i p. Beata Michałek terminarz wielu interesujących i twórczych zadań.

Projekt zainaugurowały warsztaty prowadzone przez p. Małgorzatę Łokaj i p. Paulinę Skibę – wolontariuszki z Fundacji „Usłyszeć Afrykę”, z którą współpracujemy w ramach projektu „EKIROOTO” („Marzenie”), realizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniowie klas 1-3 SP uczestniczyli w warsztatach „Afrykańskie bogactwo” i obejrzeli prezentację multimedialną pod tym samym tytułem, a potem, słuchając opowieści Samuela o tym, co jedzą dzieci w Afryce, wyklejali ziarenkami afrykańskie zwierzęta.

Dla uczniów klas 4-6 SP przygotowano spotkanie pod hasłem „Moje Ekirooto - świat marzeń afrykańskich dzieci”, które stało się nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy na temat kontynentu afrykańskiego, ale i szansą na przeniesienie się na chwilę w świat dzieci z Czarnego Lądu, by poznać ich życie, troski i marzenia. Nie lada zaskoczeniem było dla wielu uczniów oglądanie wykonanych z reklamówek i sznurków zabawek afrykańskich dzieci.

Temat spotkania dla gimnazjalistów to „Jest taki świat…”. Wolontariuszki opowiadały o dzieciach bez tożsamości – dzieciach ulicy oraz dzieciach-żołnierzach, z którymi zetknęły się, przebywając w Ugandzie. Uczniowie obejrzeli film „Jest taki świat...”, będący opowieścią o 17-letnim dziś Ivanie, chłopaku ulicy, który nigdy nie przestał walczyć o swoje marzenia i który wciąż znajduje się pod opieką FUA, uczestnicząc w projekcie „EKIROOTO”. Gimnazjaliści przekonali się, jak niewiele trzeba, by zmienić życie afrykańskich rówieśników, wesprzeć ich edukację oraz pomóc w realizacji czasem zwyczajnych marzeń.

Warsztatom towarzyszyła etniczna muzyka, wystawa afrykańskich zabawek oraz zdjęć „Afryka usłyszana”.

MATEMATYKA I SPORT

6 października 2012 roku już po raz dziesiąty odbył się Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, którego celem jest połączenie sportu i rekreacji z matematyką.

Jak co roku wzięli w nim udział także uczniowie EKOLI. Zadaniem trzyosobowych patroli było sprawne posługiwanie się kompasem, mapą, odszukanie w terenie (w okolicach zoo) punktów kontrolnych, a następnie rozwiązanie zadań geometrycznych i rebusów.

Wrocławski Marsz na Orientację to największa tego typu impreza w Polsce, w tym roku wzięły w nim udział 133 patrole ze szkół podstawowych i 88 drużyn gimnazjalnych. Ekolowy patrol ze Szkoły Podstawowej, w składzie: Karolina Kędra, Mikołaj Dziemieszkiewicz i William Słodziński, zajął 18 miejsce, gimnazjaliści: Maciej Bryke, Jakub Kowalski i Wojciech Szeląg – miejsce 20.

Największy sukces odniósł, startujący w marszu po raz pierwszy, nasz patrol nauczycielski, w którego składzie była p. Olga Mikołajczyk, zdobywając 1. miejsce w swojej kategorii.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!

WRZESIEŃ 2012

ZIELONA FLAGA DLA EKOLI

W ubiegłym roku EKOLA po raz pierwszy zdobyła Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE) za działania przeprowadzone w roku szkolnym 2010/2011. 28 września 2012r. odbyło się posiedzenie Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Przyznano 210 certyfikatów dla polskich szkół i przedszkoli, potwierdzających zaangażowanie i wysoką jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. EKOLA otrzymała w tym roku certyfikat Zielonej Flagi za pracę w roku szkolnym 2011/2012.

Zielona Flaga jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools realizowanego od roku 1994.

Certyfikaty LCAE mają zachęcać szkoły do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych. Cieszymy się z wyróżnienia i gratulujemy wszystkim zaangażowanym w pracę.

GIMNAZJALIŚCI W WIEDNIU I NA MORAWACH

Wrześniowa wycieczka gimnazjalistów do Wiednia i na Morawy pełna była rozmaitych atrakcji. Pierwszy dzień to zwiedzanie pięknego Wiednia, począwszy od Wzgórza Kahlenberg. Tam, na pamiątkę bitwy pod Wiedniem, aby uczcić pamięć Jana III Sobieskiego, wybudowano kościół świętego Józefa. Ze szczytu Wzgórza uczniowie podziwiali piękną panoramę miasta. Ale Wiedeń to oczywiście Prater i właśnie w tym parku rozrywki dzień zakończyła wspaniała zabawa.

Drugiego dnia wycieczki młodzież poznawała inne zabytki stolicy Austrii: Dom Hundertwassera, Katedrę świętego Szczepana, piękny zespół pałacowy Schonbrunn oraz obejrzała zbiory Muzeum Miejskiego.

Trzeci dzień wycieczki był zdaniem wielu uczniów najbardziej udany. Z przygranicznego Mikulova grupa dojechała w rejon Krasu Morawskiego, a potem kolejką do Jaskini Macochy. Czterdziestominutowa piesza wędrówka po jaskini i podwodny spływ dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

CO JEDZĄ BRYTYJCZYCY?

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej – uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum uczestniczyli w zajęciach kulturoznawczych dotyczących kuchni brytyjskiej „Kuchnia brytyjska, czyli co Brytyjczycy naprawdę jedzą?”. Uczniowie mieli okazję poznać różne tradycyjne dania regionalne, potrawy pochodzące z innych krajów, które są obecne w brytyjskim menu, potrawy o zabawnych nazwach – „toad in the hole”, „devil on a horseback”, a także zwyczaje żywieniowe Anglików. To było naprawdę „smaczne” spotkanie.

MATEMATYKA NA DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALU NAUKI

Klasa 1 gimnazjum w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wzięła udział w imprezach organizowanych przez Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Tegoroczne atrakcje to: warsztaty łamigłówkowe „Świat gier logicznych i strategicznych”, wykład „Matematyczne anioły i demony mistrza Eschera” oraz eliminacje do XI Maratonu Matematycznego. W konkursie wystartowało 3685 zawodników, a gimnazjalistów – 1564. Z EKOLI do finału awansował Łukasz Pietrzyk. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji