TEATRALNE WYZWANIE

„Genialna przyjaciółka” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej to kolejny po „Pannie Nikt” spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego, który zobaczyli uczniowie klas pierwszych Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA. Udział młodzieży w tym niełatwym w odbiorze i nieoczywistym spektaklu, który przybrał formę performance’u z udziałem publiczności, poprzedziły warsztaty z panią Katarzyną Migdałowską – pracownikiem teatru. Kiedy w styczniowy wieczór uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli na widowni Sceny na Strychu, czekało ich nie lada wyzwanie. Wszakże nieczęsto zdarza się być tak blisko teatralnej magii, a w zasadzie na dwie godziny stać się jej częścią. Autorzy scenariusza (Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr) pokusili się o adaptację wybranych fragmentów obszernej powieści Eleny Ferrante i stworzenia z nich dzieła teatralnego, aktorzy natomiast próbowali skłonić widzów do aktywnego udziału w spektaklu. Przeżycie niezapomniane. Po tym ciekawym doświadczeniu młodzież mogła podzielić się wrażeniami i niejako „przepracować” swoje przeżycia z Anną Kiecą, aktorką odgrywającą rolę głównej bohaterki. Emocji było na tyle dużo, że na poniedziałkowej lekcji języka polskiego uczniowie chętnie wrócili do „Genialnej przyjaciółki”.