SPOTKANIA ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ

Ostatnie tygodnie roku szkolnego na języku polskim upływają uczniom klasy 8b i 3 gimnazjum na poznawaniu sztuki współczesnej. Zajęcia rozpoczęli od wykonania kolaży na temat tego, co w sztuce już było i jaka czeka ją przyszłość. Następnie udali się do Muzeum Narodowego na warsztaty poświęcone kształceniu umiejętności odczytywania sensów, jakie niosą z sobą dzieła malarskie, rzeźba i architektura. A kiedy zawiłości ornamentów, rozpoznawanie pilastrów, tympanonów czy archiwolty nie miały już dla nich tajemnic, wybrali się do mieszczącego się w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i uczestniczyli w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach, w czasie których porównywali znaczenie przedmiotu w działach klasyków współczesności oraz artystów młodego pokolenia prezentujących swoje prace na Biennale Sztuki Mediów WRO 2019. Interaktywna formuła warsztatów ukierunkowana była nie tylko na poznawanie dzieł, ale i ekspresję własnych odczuć i skojarzeń uczniów w zetknięciu z zaskakującą i nieoczywistą sztuką współczesną. Czy w zwykłym kurzu udało im się zobaczyć kosmos, zapalić światło oddechem, oswoić surrealistyczne wizje, „porozmawiać” z abstrakcyjną konstrukcją?

GALERIA