OD ARYSTOTELESA DO PYPCIÓW NA JĘZYKU

Zgromadzeni 11 października 2021 roku w auli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz licealiści z DP1 i DP2 mogli się nieco zdziwić, kiedy spotkanie z Michałem Rusinkiem, językoznawcą, tłumaczem, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej rozpoczęło się od wykładu o sztuce mimetycznej i koncepcji Arystotelesa oraz Platona. Ale to był tylko wstęp do inspirującej opowieści o „przygodach niepoprawnej polszczyzny” i językowych pypciach.

Osobiste refleksje profesora o języku jako lustrze rzeczywistości ilustrowane licznymi przykładami, anegdotami, obrazkami z otaczającej nas codzienności potwierdziły, jak zmienia się polszczyzna, jak wiele w niej zapożyczeń, dwuznaczności, błędów, owych językowych pypciów, które drażnią, irytują, a przede wszystkim utrudniają komunikację.

GALERIA ZDJĘĆ