Archiwum 2012/2013

CZERWIEC 2013

DZIEŃ WIATRU 2013

Co roku 15 czerwca obchodzony jest Dzień Wiatru stanowiący ogólnoświatową kampanię na rzecz promocji wiatru jako odnawialnego i czystego źródła energii. W EKOLI nie zapomniano o tym święcie, które w szczególny sposób uczciły pierwszaki. Najpierw dyskutowały o roli wiatru w przyrodzie jako siły niszczycielskiej, ale też źródle energii. Potem dzieci bawiły się z wiatrem, próbując złapać wielką 20-metrową folię, ale i małe plastikowe worki. W czasie zabawy „Chwytaj wiar” było wesoło i bardzo energetycznie.

DYNAMICZNE NARRACJE W MWW

Kolejne warsztaty dla pierwszaków, które odbyły się w Muzeum Współczesnym Wrocław, to niezwykłe połączenie świata dźwięków i świata obrazów. „Dynamiczne narracje” miały prowokować młodych odbiorców sztuki do odpowiedzi na wiele pytań, na przykład jak wygląda muzyka, czy można narysować melodię? Uczniowie słuchali ciszy, ale też rozpoznawali różne dźwięki.

W drugiej części zajęć pod tytułem „Kolaż zdarzeń” upiększano naklejkami z fantazją i odwagą stare, odrapane kamienice Nadodrza. Prace uczniów można oglądać w Strefie Smyka.

MAJ 2013

SZÓSTOKLASIŚCI W HILDESHEIM

Siedemnaścioro uczniów klasy szóstej pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Ewy Zieniewicz spędziło ostatni tydzień maja w pięknym rejonie Dolnej Saksonii. Była to druga część wymiany między niemiecką szkołą Robert Bosch Gesamtschule z Hildesheim i EKOLĄ. Uczniowie zostali bardzo serdecznie powitani i ugoszczeni w niemieckich domach. Mieli okazję poznać partnerską szkołę, dużo, dużo większą niż EKOLA, uczestniczyć w lekcjach i wspólnie pracować nad projektem dotyczącym zabytków historycznych i pomników przyrody UNESCO w Dolnej Saksonii. Gospodarze przygotowali trasę po najciekawszych miejscach Hildesheim. Jednym z punktów było wejście po 364 stopniach na wieżę kościoła św. Andrzeja, z której podziwiano widok na całe miasto i okolice. Uczniowie skosztowali też wyśmienitych lodów w czasie spaceru po różanym szlaku.

Kolejne atrakcje to dwa dni spędzone nad Morzem Północnym w Cuxhaven. Dzięki odpływowi można było spacerować po powstałej mieliźnie (Wattenmeer), która jest zabytkiem natury na liście UNESCO. Rejs statkiem i obserwacja foki na piaskowej wyspie to kolejne punkty tej udanej wycieczki. W Bremerhaven w „Klimahaus” uczniowie odbyli podróż dookoła świata wzdłuż ósmego południka poprzez różne strefy klimatyczne.

Sobotni wieczór upłynął na zadziwiająco zgodnym kibicowaniu drużynie Borussii Dortmund w czasie finału Ligi Mistrzów. Był to emocjonujący i integrujący uczniów początek weekendu spędzonego w rodzinach niemieckich.

W poniedziałek po zajęciach w szkole uczniowie odpoczywali w parku wodnym, a we wtorek odbyli wycieczkę do Hanoweru. Wieczorem spotkali się w szkole z goszczącymi ich rodzinami na pożegnalnej kolacji, którą poprzedziła prezentacja projektów. Szóstoklasiści mieli okazję podziękować za gościnę i wszystkie przygotowane atrakcje.

To był bardzo udany wyjazd. Bogaty program, ciekawe doświadczenia i bardzo życzliwa atmosfera sprawiły, że zimna i deszczowa pogoda nie popsuła ani na chwilę świetnych nastrojów uczniów.

DZIEŃ RODZINY

Dzień Rodziny – obchodzony w EKOLI po raz pierwszy – to połączenie Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka, ważnych dla nas wszystkich świąt. 27 maja uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoim rodzicom bogaty w atrakcje program artystyczny. Pierwszaki pokazały własny pomysł na „Lokomotywę” J. Tuwima, ich koledzy z klasy drugiej przedstawili jednoaktówkę, dzięki której zdobyli trzecie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Solilandii. Uczniowie klasy trzeciej pochwalili się spektaklem przygotowanym w ramach projektu „Odyseja Umysłu”.

Po części artystycznej wszystkie dzieci spotkały się w salach lekcyjnych z rodzicami i wręczyły im laurki oraz własnoręcznie wykonane prezenty. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek. Zainaugurowane w tym roku nowe Ekolowe święto na pewno znajdzie w przyszłości miejsce w szkolnym kalendarzu.

CZEKOLADOWY DZIEŃ DZIECKA

Najmłodsi uczniowie EKOLI Dzień Dziecka świętowali 22 maja w MultiCentrum. Ich brązowe stroje miały związek z czekoladowymi atrakcjami i prezentacjami. Na początku rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy rysunek pod tytułem „Smak czekolady”. Zwycięzców nagrodzono prawdziwymi medalami.

Każda klasa prezentowała także wymyśloną, fantastyczną opowiastkę o czekoladzie. Degustowano też czekoladę, tworzono z klocków k’nex czekoladowe różności, szukano czekoladowej literatury na bibliotecznych półkach, rozwiązywano krzyżówki. Twórczym zadaniem uczniów było wykonanie opakowań na „rodzinną” czekoladę, którą zabrano do domów. Ten słodki Dzień Dziecka sprawił najmłodszym mnóstwo radości.

TANZAŃSKA OPOWIEŚĆ

Kolejne spotkanie w ramach projektu KROPLA AFRYKI, które odbyło się 20 maja, przebiegało w niezwykłej atmosferze. Gościliśmy bowiem Magdalenę Czerniawską, uczennicę Gimnazjum EKOLA, obecnie absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Elżbietę Rainman i Martę Kmieciak, absolwentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które z pasją opowiadały o swojej podróży do Tanzanii. Barwna opowieść o dzieciach z sierocińca, w którym dziewczyny pracowały jako wolontariuszki, o serdeczności Tanzańczyków, zdziwieniu towarzyszącym Europejczykom poznającym tamtejszą kulturę i radości odkrywania rajskich krajobrazów takich, jak widok ośnieżonego szczytu Kilimandżaro, wzbudziła wielkie uznanie wśród uczniów i stała się inspirację do planowania własnych afrykańskich wypraw.

KANGUROWE WYRÓŻNIENIA

Ogłoszono właśnie końcowe wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR, w którym wzięli udział uczniowie EKOLI ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyróżniono dyplomami i nagrodami książkowymi dziesięciu uczniów. A są to: w kategorii Żaczek – Krzysztof Buszek i Szymon Zawodny; w kategorii Maluch – Katarzyna Hałoń, Barbara Birkmann, Weronika Dylewska i Jeremiasz Preiss; w kategorii Beniamin – Michał Mrugała, Anna Balcer, Bartosz Bogdański, Aleksander Pelc.

Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy!

NAGRODY DLA MISTRZÓW EKONOMII

W piątek 10 maja 2013r. w Wyższej Szkole Handlowej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów matematycznych organizowanych przez WCDN. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się przygotowani przez p. Mariolę Ryczaj szóstoklasiści: Bartosz Bogdański, Maurycy Borkowski i Mikołaj Dziemieszkiewicz, którzy zdobyli drugie miejsce w I Konkursie Matematyka i Ekonomia. Otrzymali w nagrodę dyplomy, certyfikaty Młodego Mistrza Ekonomii i tablety. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 32 szkół.

Gratulujemy młodym ekonomistom!

SIŁA SZAROŚCI W MWW

Klasa pierwsza szkoły podstawowej pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz po raz kolejny uczestniczyła 6 maja 2013r. w zajęciach w Muzeum Współczesnym.

„Siła szarości” to dwugodzinne warsztaty, na których dzieci uczyły się, jak w zależności od siły nacisku ołówka mogą powstawać prace plastyczne w różnych odcieniach szarości. Uczniowie sprawdzili to, wykonując graffiti na dużego formatu zdjęciach z zaniedbanych rejonów miasta oraz kończąc otrzymane portrety kobiet. Efekty pracy pierwszaków można obejrzeć w Strefie Smyka.

O GENACH W KOSTRZYCY

Uczniowie klasy pierwszej oraz grupa ekologów z wyższych klas szkoły podstawowej pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz i p. Beaty Michałek odwiedzili 9 maja Leśny Bank Genów w Kostrzycy. Dzieci zwiedziły Stację Oceny Nasion, przedsionek komory chłodniczej z genami, poznały hydrobiologiczną oczyszczalnię ścieków, a wędrując po arboretum, zobaczyły budki lęgowe różnych gatunków ptaków.

W czasie tej nietypowej lekcji ekologii uczniowie zdobyli wiedzę o ptasim kalendarzu, zwyczajach, a także zachwycili się rybami w oczku wodnym.

Wycieczka do Kostrzycy przyniosła więc nie tylko wiele wrażeń, ale przede wszystkim pogłębiła ekologiczną edukację dzieci.

JAK POWSTAJE FILM

„Alchemia filmu, czyli jak to powstaje” to temat multimedialnej lekcji filmowej, w której 7 maja uczestniczyli uczniowie klas 6a i 6b. W pierwszej części spotkania poznali zawody osób, które pracują nad filmem, rodzaje montażu i planów filmowych, dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje się nad scenariuszem, jak powstają efekty specjalne oraz jaki jest ich efekt finalny. Uczniowie przekonali się, że film jest zawsze dziełem zbiorowym, w którym spotyka się wiele dyscyplin sztuki. Po lekcji młodzi fani kina obejrzeli niezwykle wzruszający, oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz „Mój przyjaciel Hachiko” w reżyserii Lasse Hallströma.

KWIECIEŃ 2013

ZIELONA SZKOŁA W KROŚNICACH

W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klasy 1 i 2 w ramach Zielonej Szkoły uczestniczyli w ekologicznym programie „Poznajemy Park Krajobrazowy Doliny Baryczy”, goszcząc w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach.

Młodzi ekolodzy odwiedzili agroturystyczne gospodarstwo, piekli bułki, zaprzyjaźnili się ze stadem owiec, poznali działanie krosna. Dowiedzieli się też wiele o porostach, o ich związku z czystością powietrza, a także odbyli zajęcia na temat ptaków oraz drzew. Wśród atrakcji Zielonej Szkoły znalazły się również: wycieczka nad Czarny Staw, sportowe zabawy, ognisko.

Dla wszystkich uczniów był to niezwykle udany wyjazd ze względu na jego edukacyjnointegracyjny charakter, stąd powtarzające się pytanie: kiedy znów pojedziemy na Zieloną Szkołę?

DYKTANDO DLA MISTRZÓW

26 kwietnia 2013r. odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu „Z ortografią na co dzień” organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS, w którym EKOLĘ reprezentowała uczennica klasy czwartej Natalia Woźniak. Zadaniem Natalii było napisanie niezwykle trudnego dyktanda.

KULTURALNE SZLAKI SZÓSTOKLASISTÓW

W dniach 23-25 kwietnia uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawczyniami p. M. Ryczaj i p. A. Polańską przemierzali kulturalne szlaki Wrocławia. W Centrum Poznawczym Hali Stulecia uczestniczyli w interesujących, multimedialnych warsztatach „Dizajn”, podczas których poznali różnorodne style w sztuce XIX i XX wieku, zapoznali się z historią i architekturą Hali oraz sami próbowali swych sił w dziedzinie projektowania. W Muzeum Narodowym szóstoklasiści wzięli udział w lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem wystawy „Od Cranacha do Picassa” prezentującej dzieła najważniejszych malarzy i artystów współpracujących z dworem hiszpańskim, m.in. Cranacha Starszego, El Greco, Zurbarána, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Picassa. Natomiast w Pałacu Królewskim odbyły się warsztaty „Jej Wysokość Kaligrafia”, w czasie których uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu dotyczącego historii pisma i narzędzi piśmienniczych, a tworząc piórkiem własne teksty, mogli przekonać się, jak wymagającą i trudną sztuką jest kaligrafowanie.

„CHŁOPCY Z PLACU BRONI” W KLASIE 4

Sto lat temu po raz pierwszy wydano w Polsce powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Podczas kwietniowych lekcji języka polskiego uczniowie klasy czwartej, aby lepiej zrozumieć tę właśnie lekturę, wcielili się w role jej bohaterów. Doświadczenie to okazało się niezwykle ciekawe, pozwoliło bowiem nie tylko zabłysnąć fantazją w kreowaniu postaci, ale przekonać się, jak ważne są w życiu przyjaźń, solidarność, odwaga i poczucie honoru.

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2013r. uczniowie ZS EKOLA uroczyście obchodzili Dzień Ziemi – projekt koordynowany przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. Beatę Michałek. Z tej okazji klasowi ekolodzy opowiedzieli o konkursach, imprezach, wycieczkach oraz warsztatach, w których uczniowie brali w tym roku szkolnym udział. W auli przedstawiono prezentacje: „Woda źródłem życia” (Basia Birkman, Weronika Dylewska z kl. 4) oraz „Ginące gatunki Azji Południowo-Wschodniej” (Ula Błaszczak z kl. 6a). Uczniowie obejrzeli też film kampanii WWF „Kropla w morzu potrzeb”. Słowo wstępne wygłosiła Weronika Gabryjelska (z kl. 4). Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przez gimnazjalistów Franka Marczyńskiego i Małgosię Pioterek wniosków z debaty „Lokalny ekorozwój – jak było do tej pory?”, która odbyła się wcześniej w ramach projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

MATEMATYCZNY DEBIUT

27 kwietnia 2013r. odbył się w Bardzie VII Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla klas 1-3 „Mistrz Matematyki”, na którym ZS EKOLA reprezentował Maksymilian Oliwa z klasy 1, przygotowany przez p. Ewę Czuszkiewicz. Debiut Maksymiliana w konkursie, choć nie przyniósł spektakularnych sukcesów, był na pewno potwierdzeniem matematycznego talentu ucznia.

KIERMASZ DLA AFRYKI

17 kwietnia 2013r. uczniowie klasy 6b zorganizowali kolejny kiermasz ciast i słodkości, z którego dochód przeznaczony został na wspieranie edukacji podopiecznych Fundacji Usłyszeć Afrykę objętych projektem „EKIROOTO”. Tym razem udało się zebrać 214 zł. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się do naszej akcji.

MAŁY FINAŁ „OJCZYZNY POLSZCZYZNY”

10 kwietnia w Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu odbył się rejonowy etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla szkół podstawowych, zwany Małym Finałem. Wzięło w nim udział aż sześć uczennic ZS EKOLA: Anna Balcer, Julia Cieplik, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, Kaja Szadujko oraz Agnieszka Pelc, które zwyciężyły w eliminacjach szkolnych. Ideą konkursu odbywającego się pod auspicjami Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny, a także pod honorowym patronatem prof. Jana Miodka, jest wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i równie interesująco opowiadają, ponieważ każdy etap składa się z części pisemnej oraz ustnej polegającej na wygłoszeniu mowy na zadany temat.

MATEMATYKA I EKONOMIA – FINAŁ KONKURSU

12 kwietnia 2013r. w Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu odbył się finał I Konkursu Matematyka i Ekonomia dla klas 5 i 6. W wyniku szkolnych eliminacji ZS EKOLA na konkursie reprezentowała drużyna w składzie Bartosz Bogdański, Maurycy Borkowski, Mikołaj Dziemieszkiewicz. Uczniowie zajęli zarówno w półfinałach, jak i w finale konkursu drugie miejsce. Wręczenie nagród odbędzie się 10 maja 2013r. w Wyższej Szkole Handlowej.

W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, który obchodzimy 2 kwietnia, stał się znakomitą okazją do zorganizowania przez p. Ewę Ściepuro, prowadzącą szkolną bibliotekę, konkursu czytelniczego motywującego uczniów do sięgnięcia po lekturę oraz przybliżenia im twórczości Hansa Christiana Andersena.

W finale konkursu, który odbył się 18 kwietnia, uczestniczyły dwa trzyosobowe zespoły - przedstawiciele klas 2 i 3 szkoły podstawowej. Po niezwykle zaciętej rywalizacji trudno było wyłonić zwycięzców. Jednak po serii dodatkowych pytań w konkursie zwyciężyli uczniowie klasy 2 SP w składzie: Emilka Smak, Mikołaj Pietkun, Filip Juszczak. Zdobywcy tytułu Znawcy baśni Andersena odebrali dyplomy i nagrody książkowe z rąk p. dyr. Przemysława Dubaniowskiego. Gratulujemy!

TRUDNY CZAS EGZAMINÓW

Wiosna w tym roku nieco się spóźniła, ale terminy egzaminów pozostały bez zmian. W Zespole Szkół EKOLA odbył się już na początku kwietnia Sprawdzian Szóstoklasisty, a 23 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, najpierw z przedmiotów humanistycznych, następnie z przyrodniczo-matematycznych i języka obcego.

W kwietniu odbywają się także finały różnych konkursów, w których uczestniczą uczniowie EKOLI. 2 maja 2013r. rozpoczną trzytygodniową sesję uczniowie klasy z Maturą Międzynarodową od egzaminów z języka angielskiego i ekonomii. Trzymajmy mocno kciuki za wysiłek wszystkich uczniów, tych najmłodszych i trochę starszych, aby wyniki egzaminów, sprawdzianów i konkursów okazały się satysfakcjonujące i pozwoliły osiągać kolejne edukacyjne cele.

FINAŁ ODYSEI UMYSŁU

Mottem Odysei Umysłu są słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, które towarzyszą uczestnikom projektu przez cały czas jego trwania. Przez kilka miesięcy odysejowa drużyna z klasy 4 Szkoły Podstawowej (w składzie: Weronika Dylewska, Ala Głuszkowska, Kasia Hałoń, Julian Mularuk, Michał Wilk, Natalia Woźniak, Karolina Michlik) samodzielnie, pod okiem trenera p. Magdaleny Durkowskiej, projektowała, przygotowywała i udoskonalała rozwiązanie Problemu Długoterminowego „E-mailowe impresje” tak, aby całość zmieściła się w formie 8-minutowego przedstawienia.

Pracując nad rozwiązaniem, drużyna łamała schematy i przyzwyczajenia, łączyła w praktyce wiedzę i wyobraźnię. Każdy z członków drużyny był otwarty na pomysły innych i grał fair. Drużyna wymyśliła postacie i scenariusz, który był oryginalny i zabawny. Zaprojektowała i uszyła kostiumy oraz stworzyła scenografię i rekwizyty. Napisała piosenkę i ułożyła choreografię .

Wszystko to uczniowie z dumą prezentowali na eliminacjach regionalnych i w ogólnopolskim finale w Gdańsku. Zajęli tam wysokie 5 miejsce. Wszyscy Odyseusze stali się bardziej niezależni, kreatywni, otwarci i pewni siebie oraz swoich możliwości, dlatego w Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą.

MARZEC 2013

DEBATA O EKOROZWOJU

25 marca, w godz. 16-20, w auli naszej szkoły odbyła się debata poświecona ekologii. Debata była częścią projektu „Lokalny ekorozwój”, który służy wyłonieniu uczestników XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (odbędzie się ona 1 czerwca 2013 roku). Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Przypomnijmy, że rok temu debata naszej szkoły (o demokracji w szkole) została oceniona najwyżej w województwie i dzięki temu do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostała się dwójka naszych uczniów: Agnieszka Godlewska i Mateusz Tabaka. Jako jedyni reprezentowali Wrocław w Warszawie.

W tym roku, w marcowy poniedziałek, przy stole prezydialnym zasiedli: Jolanta Węglowska - Prezes Fundacji Oświatowej EKOLA, Dyrektor Zespołu Szkół EKOLA, Przemysław Dubaniowski – Dyrektor ds. pedagogicznych ZS EKOLA, Beata Michałek - nauczyciel geografii, ekolog, Anna Domaradzka - Bocian – nauczyciel biologii, Nestor Kościański – właściciel ekologicznego Gospodarstwa Kościańscy, Edyta i Krzysztof Jendryk - właściciele firmy Budmech, Łukasz Spychała - pracownik firmy STIHL, oraz absolwenci EKOLI: Izabela Teppel - uczennica EKOLI w latach 2007-2010, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, posłanka Parlamentu Młodzieży Wrocławia, współtwórczyni projektu Dobra Inicjatywa, koordynatorka zespołu projektowego Fundacji na Rzecz Kultury Ottenbreit, i Filip Ficner - uczeń EKOLI w latach 2007-2010, student Uniwersytetu Ekonomicznego, poseł i członek Biura Prasowego Parlamentu Młodzieży Wrocławia.

Obecna była także Ewa Czuszkiewicz – wychowawczyni klasy 1 SP wraz ze swoimi podopiecznymi, oraz uczniowie EKOLI: Agnieszka Godlewska, posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 2 GIM, Małgorzata Pioterek, marszałkini Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Nicole Jendryk, wiceprzewodnicząca klasy 2 GIM, Franciszek Marczyński, członek Prezydium Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Maciej Bryke, przewodniczący kl. 3 GIM, Mateusz Tabaka, poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 3 GIM. Wszyscy oni byli opiekunami grup złożonych z uczniów EKOLI (kl. 5 SP: Dagmara Miłek, Maria Piotrowska; kl. 6a SP: Marta Sajewicz, Iga Zajączkowska, Patrycja Żygadło, Maurycy Borkowski; kl. 6b SP: Julia Cieplik, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, William Słodziński; kl. 1 GIM: Izabela Opalska; kl. 3 GIM: Alicja Tyliba, Tomasz Chajęcki, Jakub Kowalski), które podczas debaty prezentowały projekty poświecone m.in. energii, recyklingowi, wodzie.

Oprawą fotograficzną i filmową debaty zajęli się: Teodor Kałwak z kl. 1 GIM., Wojciech Szeląg z kl. 3 GIM., oraz Jakub Kowalski z kl. 3 GIM. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał p. Andrzej Polański, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Wszystkim uczestnikom debaty dziękujemy za zaangażowanie.

X KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

22 marca 2013r. odbyła się X edycja Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim, w której wzięli udział uczniowie z 12 wrocławskich szkół (szkół podstawowych ZS nr 21, ZS Sióstr Salezjanek, szkoły podstawowej nr 44, SP EKOLA oraz gimnazjów nr 1, 10, 13, 14, 17, 29, gimnazjum nr 2 w Górze i gimnazjum EKOLA).

Zwycięzcami konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie z EKOLI, którzy przedstawili scenkę „The Bus Stop”. Jury wysoko oceniło świetną grę uczniów, zaangażowanie i umiejętności językowe, naturalność oraz dowcipny przekaz. Wśród szkół gimnazjalnych najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1. Jury spodobała się scenka „Railway Timetable”, szczególnie zaś kostiumy i scenografia. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół nr 21 (scenka „Atlantis the Lost Empire”).

Konkursowi patronował Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Fundatorem nagród było wydawnictwo Oxford University Press. Zwycięskie drużyny otrzymały książki w języku angielskim dla swoich szkolnych bibliotek.

EKOGRA „ODŚMIEĆ SIĘ”

Zespół uczniów z klas 6a i 6b pod opieką p. Beaty Michałek uczestniczył 14 marca 2013r. w miejskiej ekogrze „Odśmieć się” zorganizowanej w ramach projektu „segreguj.wroc.pl” przez Fundację Ekorozwoju. Uczniowie otrzymali mapę okolic wrocławskiego Rynku i musieli odnaleźć zaznaczone tam punkty, aby następnie rozwiązać przygotowane przez animatorów zadania. W trakcie zabawy uczniowie musieli wykorzystać wiedzę z zakresu recyklingu i współpracować. Mimo mroźnego dnia drużyna EKOLI bawiła się świetnie, potwierdziła też swoje umiejętności, nagrodzone dyplomami i upominkami.

I KONKURS MATEMATYKA I EKONOMIA

19 marca 2013r. szóstoklasiści Mikołaj Dziemieszkiewicz, Maurycy Borkowski i Bartosz Bogdański (pod opieką p. Marioli Ryczaj) wzięli udział w półfinałowych rozgrywkach I konkursu Matematyka i Ekonomia dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu. Uczniowie EKOLI zajęli 2. miejsce i przeszli do finału konkursu, który odbędzie się 12 kwietnia. Gratulujemy i życzymy sukcesu w finale!

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody to dobry pretekst do zdobycia wiedzy na temat wartości tego źródła życia i potrzeb ludzi. 20 marca 2013r. uczniowie klasy piątej uczestniczyli w projekcjach filmowych zorganizowanych przez MPWiK S.A. w Ośrodku Działań Twórczych „Firlej” we Wrocławiu. Piątoklasiści obejrzeli dwa filmy: fabularyzowany dokument „Osiem wieków” (dzieje wrocławskich wodociągów od średniowiecza do współczesności) oraz „Krótki film o wodzie”. Projekcję poprzedził krótki wykład o światowym Dniu Wody i jej zasobach w Polsce oraz na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Spotkanie poprowadził autor scenariusza filmu o wrocławskich wodociągach p. Robert Gawłowski.

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Podczas Dnia Otwartego, który odbył się w EKOLI 2 marca 2013r., zaprezentowano gościom efekty półrocznej pracy w ramach projektu KROPLA AFRYKI. Na odwiedzających szkołę uczniów i rodziców czekało wiele atrakcji, m.in.: - zajęcia otwarte „Kolory Afryki” przygotowane dla uczniów klasy 1 i 2 SP przez p. Martę Borzęcką i p. Ewę Czuszkiewicz,

- wystawa „Literacki i filmowy portret Afryki”, przygotowana w szkolnej bibliotece przez p. Ewę Ściepuro,

- prezentacja poświęcona idei i celom projektu KROPLA AFRYKI oraz dotychczasowym projektowym działaniom, przygotowana przez p. Agatę Polańską,

- wystawa prac uczniów „Co żyje w brudnej wodzie?” wykonanych pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian,

- wystawa prac wykonanych w języku angielskim w ramach projektu „Woda” przez podopiecznych p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz,

- wystawa fotografii, prac ceramicznych i plastycznych zainspirowanych Afryką, które przygotowane zostały przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Hanny Zbroniec,

- prezentacja działań charytatywnych uczniów EKOLI, przygotowana przez p. Monikę Kłoczko i p. Lenę Wilkiewicz,

- kącik zdrowej żywności.

Prowadzono także zbiórkę funduszy na dofinansowanie edukacji podopiecznych

projektu EKIROOTO. Dzięki ofiarności gości, którzy odwiedzili EKOLĘ, zebrano 420 zł.

WYNIKI OLIMPUSKA

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady z zakresu edukacji wczesnoszkolnej OLIMPUSEK okazały się satysfakcjonujące dla pierwszaków ZS EKOLA, mimo że był to pierwszy w ich szkolnej karierze sprawdzian wiadomości. Startowało 3855 uczniów ze szkół w całej Polsce, uczniowie EKOLI zajęli miejsca od 28 do 54. Najwyższą liczbę punktów (155 na 210 możliwych) zdobyła uczennica Jasmine Bos, zajmując 28 miejsce. Dobry wynik uzyskała również Martyna Kanurska (143 punkty), zajmując 34 miejsce. Wszyscy uczestnicy OLIMPUSKA otrzymali dyplomy uznania i gratulacje z rąk dyrektora szkoły p. Przemysława Dubaniowskiego.

ORTOGRAFICZNE SUKCESY

1 marca 2013r. w Szkole Podstawowej nr 113 we Wrocławiu odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny uczniów z klas IV-VI, w którym EKOLĘ reprezentowały Karolina Michalik z klasy IV, Wanda Połukord z klasy V i Anna Balcer z klasy VI b. Do zadań uczestników konkursu należało napisanie dyktanda ortograficznego, uzupełnienie tekstu wyrazami zawierającymi trudności ortograficzne oraz wykazanie się znajomością zasad ortografii. Jury przyznało uczestnikom sześć wyróżnień. Jedno z nich zdobyła Anna Balcer. Natalia Woźniak, uczennica klasy 4, została finalistką V Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Z ortografią na co dzień”. Finał konkursu odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie PAN w Warszawie. Na uznanie zasługują również pozostałe uczestniczki konkursu: Dominika Ferneza, Kasia Hałoń i Karolina Michalik, które uzyskały bardzo wysokie wyniki, a do awansu zabrakło im zaledwie dwóch punktów.

Gratulujemy wszystkim mistrzyniom ortografii!

LUTY 2013

WODA. KONKURS PLASTYCZNY

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) organizuje międzynarodowe konkursy plastyczne dla dzieci. W tym roku temat konkursu brzmiał „Woda: Skąd się bierze woda? Woda jako źródło życia”. W EKOLI jury uczniowie wyłonione w klasie IV szkoły podstawowej wybrało 4 najlepsze prace, które zostały wysłane aż do Genewy. Ich autorami są Maja Krukowska, Natalia Woźniak, Dominika Ferneza, Michał Wilk. Mając nadzieję na sukcesy, trzymamy kciuki.

EKOLOGICZNE SPOTKANIE W ZŁOTÓWKU

26 lutego 2013r. odbyła się autokarowa wycieczka pierwszaków, a także ekologów z 4, 5, 6 klasy oraz uczniów klasy 3 gimnazjum, pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz, i p. Beaty Michałek do Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Złotówku. Swoje gospodarstwo pokazał młodym ekologom p. Krzysztof Hulewicz, miłośnik i pasjonat zwierząt. Barwnie opowiadał o zwyczajach swoich podopiecznych. Uczniowie poznali niejedną smutną historię mieszkańców ośrodka, zaprzyjaźnili się ze strusiami, końmi, sarnami, jeleniami, bocianami, sowami, dzikami, królikami. Mieli okazję karmić wszystkie zwierzęta, zwłaszcza że dobrze przygotowali się do spotkania, przywożąc ze sobą torby, a nawet worki z warzywami i jabłkami. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek urozmaiciły wycieczkę, na której mimo mrozu dopisywały humory.

KULTURALNY EKOLOG

W ogólnopolskim konkursie na scenariusz do filmu promującego kampanię „Zamień elektroOdpady na Kulturalne Wypady” organizowaną przez Fundację Ekorozwoju Ignacy Pochodyła z klasy 5 SP został wyróżniony. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają również symboliczną nagrodę: w marcu w Parku Szczytnickim we Wrocławiu zostanie zasadzony buk czerwonolistny upamiętniający kampanię. Ignacemu gratulujemy!

X KONKURS MATEMATYCZNY

20 lutego 2013r. pięcioro uczniów z klas szóstych ZS EKOLA: Michał Mrugała, Bartosz Bogdański, Anna Balcer, Dominika Kozłowska, Mikołaj Dziemieszkiewicz pod opieką p.Marioli Ryczaj wzięło udział w X Konkursie Matematycznym „Spotkajmy się w 5”, który odbywał się w Gimnazjum nr 5 przy ul. Pawłowa.

W konkursie rozwiązywano zadania (chłopcy), matematyczne zagadki (dziewczęta), punktowano także stroje, plakat, doping kibiców i umiejętność prezentacji. O trzecie miejsce szóstoklasiści z EKOLI walczyli z kolegami ze SP nr 18 i niestety ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Konkurs był świetnie zorganizowany, a zabawa twórca i wesoła. To na pewno był bardzo udany matematyczny dzień.

ZWYCIĘSTWO ODYSEUSZY

23 lutego 2013r. drużyna Odyseuszy z klasy czwartej pod opieką p. Magdaleny Durkowskiej wzięła udział w Eliminacjach Regionalnych Konkursu Odyseja Umysłu. Drużyna w składzie: Alicja Głuszkowska, Kasia Halon, Michał Wilk, Dominika Dylewska, Julian Mularuk, Karolina Michalik, Natalia Woźniak zajęła I miejsce w swojej kategorii i awansowała do Ogólnopolskiego Finału, który odbędzie się w dniach 23-24 marca w Gdańsku. Gratulujemy! Życzymy powodzenia!

SPOTKANIE Z „ŻYWĄ KSIĄŻKĄ”

21 lutego gościliśmy w EKOLI Patricka Kibangou, założyciela i prezesa Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej PAMOJA, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Polsce. Podczas spotkania z uczniami klas szóstych szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum gość w niezwykle barwny sposób opowiadał o Kongu, z którego pochodzi, o historii, bogactwach naturalnych, problemach, zwyczajach, a nawet o modzie Czarnego Lądu. Z prezentacji pana Kibangou wyłaniał się niestereotypowy obraz Afryki jako kontynentu, który nie jest wolny od problemów, ale ma przede wszystkim olbrzymie możliwości i wiele do zaoferowania światu. Opowieść miała swą kontynuację w interesującej dyskusji, w czasie której uczniowie pytali zarówno o Afrykę, jak również losy i działalność naszego prelegenta. Do celów fundacji Patricka Kibangou należy rozwijanie stosunków Polski z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, popularyzowanie polskiej kultury w tych krajach oraz organizowanie spotkań i wzajemnych wizytacji młodzieży, toteż mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie zaowocuje dłuższą współpracą.

ENGLISH MASTER 2013

Pierwszy etap X Wrocławskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Języka Angielskiego „ENGLISH MASTER” 2013 odbył się 8 stycznia. W konkursie biorą udział uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych, a jego organizatorem jest SP nr 90 im. prof. St. Tołpy we Wrocławiu, współpracująca z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. „English Master” odbywa się pod patronatem British Council we Wrocławiu. Patronat honorowy nad konkursem objął Dolnośląski Kurator Oświaty.

W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali test pisemny sprawdzający umiejętność rozumienia tekstu czytanego, znajomość materiału leksykalno-gramatycznego oraz znajomość kultury krajów anglojęzycznych. W drugim etapie czeka ich kolejny test obejmujący te same sprawności językowe.

Spośród uczniów EKOLI do drugiego etapu zakwalifikowali się: Bartosz Bogdański, Dominika Kozłowska, Agnieszka Pelc, William Słodziński, Kaja Szadujko.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 28 lutego 2013 r.

STYCZEŃ 2013

SENIORZY W EKOLI

Tradycji stało się zadość i 23 stycznia 2013 roku odbyło się w EKOLI uroczyste spotkanie z seniorami. Naszymi gośćmi byli babcie i dziadkowie uczniów z klas 1-3 oraz samotni starsi mieszkańcy z okolicznych domów. W szkolnej auli było więc ciasno, ale bardzo rodzinnie. Powitani przez pana dyrektora Przemysława Dubaniowskiego seniorzy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez najmłodszych uczniów pod opieką wychowawców i p. Moniki Kłoczko: żartobliwe przedstawienie „Babcie na ławeczce”, wesołą polkę, a także wysłuchali kilku piosenek, wierszy, kolęd, minikoncertu na saksofonie. Opowiedzieli też młodym ludziom o swoim dzieciństwie i szkolnych latach. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych prezentów i słodkiego poczęstunku.

W przygotowaniu uroczystości bardzo pomogli młodszym kolegom uczniowie klasy 1 gimnazjum. To było naprawdę piękne spotkanie, wzruszające i potwierdzające, że wspólna zabawa nie zależy od wieku, lecz życzliwości i zaangażowania.

DLA POŻYTKU I MOBILIZACJI...

Styczeń to niełatwy czas dla wszystkich polskich uczniów, bo koniec semestru i próbne egzaminy są dużym stresem dla wielu. W EKOLI odbyły się zgodnie z planem próbne egzaminy z języka polskiego i matematyki dla uczniów klas 6, a także próbne egzaminy gimnazjalne z języka polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, historii i WOS-u. Łatwo nie było, ale ta egzaminacyjna próba okazała się potrzebna i mobilizująca do intensywnej pracy w II semestrze.

NOC BIOLOGÓW

11 stycznia 2013r. uczniowie EKOLI pod opieką p. A. Domaradzkiej-Bocian uczestniczyli w Nocy Biologów organizowanej przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia odbywały się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii oraz Zakładzie Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców. Od godziny 15:00 do 21:00 grupa uczniów ze szkoły podstawowej i z gimnazjum brała udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni.

Pierwsze zajęcia pt. „Laboratorium: Życie w kuchni” polegały na wykonywaniu i oglądaniu preparatów mikroskopowych z komórek drożdży piekarniczych. Uczniowie obserwowali preparaty z dodatkiem czynnika indukującego plazmolizę i deplazmolizę komórek, drobnoustroje w produktach spożywczych, rysowali obserwowane obiekty. Następnie udali się do sali wykładowej. Tam wysłuchali ciekawego wykładu „Niewolnictwo wśród mrówek”.

Warsztaty pt. „Zmutowane modele i modelki” odbyły się w laboratorium mikrobiologicznym i polegały na omówieniu organizmów, pokazie okazów oraz wykonywaniu preparatów mikroskopowych drożdży. Zajęcia zakończyły dwa wykłady. Pierwszy „Bakterie widziane nocą” dotyczył zjawiska bioluminescencji drobnoustrojów w naturze. Można się było dowiedzieć, dlaczego bakterie świecą, oraz jak człowiek próbuje je wykorzystać. Ostatni wykład „Pogłaskaj zwierzaka” przybliżał problem chorób odzwierzęcych.

Zajęcia dały uczniom możliwość pracy w prawdziwym laboratorium, umożliwiły kontakt z ludźmi nauki oraz poszerzyły wiedzę wszystkich zainteresowanych biologią.

MAGIA BAŚNI

18 stycznia 2013r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką p. E. Czuszkiewicz obejrzeli dyplomowy spektakl studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej „Dzikie łabędzie” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii J. Bielunasa. Piękna opowieść o miłości rodzeństwa skrzywdzonego przez macochę zaczarowała dzieci, dzięki magicznej scenografii, wspaniałej muzyce i grze aktorów, których nagrodzono burzliwymi oklaskami. Ciekawa tradycja składania aktorom w ramach podziękowania dwunastu papierowych kwiatów stała się okazją do rozmowy na scenie dzieci z EKOLI z artystami. Mądrość baśni Andersena jest ponadczasowa. Wszyscy bowiem chcemy wierzyć w dobroć, miłość, sens poświęcenia, nagrodę za trud.

MŁODZI CZYTELNICY

W epoce e-booków warto pamiętać, że w tradycyjnych bibliotekach wciąż czekają na nas papierowe książki – piękne, ciekawe i ważne. Dlatego nie dziwi lekcja biblioteczna, którą odbyli ostatnio uczniowie klasy pierwszej pod opieką p. E. Czuszkiewicz w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Lwowskiej. Młodzi czytelnicy poznali sposoby korzystania z zasobów biblioteki, elektroniczną kartę biblioteczną. Mogli też obejrzeć księgozbiór. Na koniec lekcji w bibliotece otrzymali prezent – piękną zakładkę do książek. Dzieci postanowiły na zajęciach z plastyki przygotować „prośby książek” w artystycznej formie, aby także inni nauczyli się szanować książki.

BLIŻEJ NAUKI

Na początku stycznia uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni p. Marty Borzęckiej odwiedzili wrocławskie Humanitarium. W czasie wycieczki mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, ale nie zabrakło też czasu na zabawę. Dowiedzieli się, jak działa ludzkie ciało i zmysły, zobaczyli, jak człowiek funkcjonuje w środowisku, jak je kształtuje, jakie są tego konsekwencje. Dzieci zobaczyły też interaktywną wystawę podzieloną na różne działy: Ciało Człowieka, Świat Zmysłów, Fizyka na Wesoło, Genetyka, Medycyna oraz Ekologia i Energia. Drugoklasiści wzięli też udział w warsztatach dotyczących pogody, odkrywając pochodzenie chmur i sposoby ich wytwarzania w domowych warunkach. Wykonali własne, proste termometry i nauczyli się przewidywać pogodę. Te umiejętności na pewno przydadzą się wszystkim również na co dzień.

OLIMPUSEK W EKOLI

Po raz pierwszy w kilkuletniej historii Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUS w tym roku szkolnym organizatorzy przygotowali konkurs dla uczniów z klas 1-3 pod nazwą OLIMPUSEK. Sprawdzian obejmował wiedzę z zakresu edukacji polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej. W EKOLI do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klasy pierwszej, przygotowani przez p. Ewę Czuszkiewicz. Olimpijskie zmagania dostarczyły dzieciom dużych emocji i były dla nich prawdziwym wyzwaniem. Na początku marca dowiemy się, jak poszedł najmłodszym uczniom EKOLI ten pierwszy prawdziwy test.

GRUDZIEŃ2012

WARSZTATY ORIGAMI

Tematyka świąteczna pojawiła się także na Warsztatach Origami prowadzonych przez p. Hannę Zbroniec we współpracy z uczniami klasy drugiej gimnazjum Ignacym Iwaniukiem i Mariuszem Mykickim, mistrzami tej techniki. Uczniowie wykonali różne modele origami: gwiazdę, anioła, świętego Mikołaja. Choinki origami ozdobiły też aulę szkoły. Już niebawem odbędą się kolejne warsztaty. Zapraszamy zainteresowanych uczniów.

ŚWIĄTECZNY KONKURS

Tuż przed świętami rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Ozdoba świąteczna”, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i klasy 2 gimnazjum. Ozdoby wykonano w różnych technikach. Nagrody przyznano wielu uczniom, są to: Maria Piotrowska, Anna Kociubińska (klasa 5), Kuba Kim (klasa 4); wyróżnienia zaś otrzymali: Basia Birkmann, Natalia Woźniak (klasa 4), Agnieszka Pelc (klasa 6), Johan Wooho Lee (klasa 5). Gratulujemy wszystkim kreatywnym uczniom, którzy z wielką starannością wykonali swoje prace. Możemy je podziwiać w holu szkoły.

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

W rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 10 grudnia 2012r. w EKOLI obchodzono Dzień Praw Człowieka. W tym roku dotyczył on zwłaszcza problemów ludności w Afryce. Projekt opracowany przez uczniów klasy 6b pod opieką p. Agaty Polańskiej zakładał wiele różnych form aktywności. Szóstoklasiści przygotowali prace pisemne dotyczące przejawów tolerancji i nietolerancji wokół nas, plakaty o łamaniu praw człowieka na Czarnym Lądzie oraz gazetkę informacyjną poświęconą instytucjom zajmującym się prawami człowieka.

Uczniowie klasy drugiej gimnazjum przygotowali pracę twórczą „Kropla Afryki – Prawa Dzieci”. Podczas przerw odbywały się projekcje materiałów multimedialnych poświęconych m.in. koncertom LIVE AID, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz problemowi głodu i niedostatku wody w Afryce.

SŁODKI GRUDZIEŃ

Najmłodsi uczniowie EKOLI z klas 1-3 pod opieką wychowawczyń odbyli w grudniu niezwykłe zajęcia w najmniejszej fabryce słodyczy we Wrocławiu (Manufaktura Słodyczy „Cukierkownia”) przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Poznawali stare przepisy, metody przygotowywania lizaków, karmelków i różnego rodzaju kolorowych słodyczy. Wizyta z „Cukierkowni” to był udany przedsmak słodkich świąt.

JAK ZOSTAĆ DMUCHACZEM BOMBEK?

Grudniowa wycieczka uczniów klas 1-3 do Fabryki Bombek „Szklany Świat” w Krośnicach była nie tylko kontynuacją mikołajkowych atrakcji, ale także okazją do poznania zanikającego już rzemiosła. Dzieci zwiedziły zakład i zobaczyły cały ręczny cykl produkcyjny. Poznały zawód dmuchacza bombek (ciężka praca wymagająca rozgrzania szkła do temperatury 700 stopni i z ciekłego szkła wydmuchiwania bombek o różnych kształtach) i same zdobiły bombki różnokolorowym brokatem. Na pewno tę atrakcyjną wycieczkę będą przypominały naszym uczniom bombki z napisem EKOLA 2012 oraz te z ich imionami.

UWAGA NA MIKOŁAJA!

6 grudnia 2012r. uczniowie klas 1-3 mieli prawdziwe mikołajkowe święto. Witał ich znak informacyjny „Uwaga na Mikołaja” oraz pobrzękujący dzwonkiem Mikołaj, który częstował dzieci cukierkami i stemplował na dłoniach zieloną pieczątkę ze swoim wizerunkiem. Był to w tym wyjątkowym dniu swoisty „bilet wstępu” do EKOLI.

Cała Strefa Smyka pełna była krasnoludków – pierwszaków w czerwonych mikołajowych czapkach. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Fabryka zabawek Mikołaja”, tworzyły portrety Mikołaja, obejrzały o nim filmy. Nie zabrakło świątecznych słodkości przygotowanych przez mamy oraz uczniów i paczek z prezentami.

Z pewnością był to niezapomniany dzień dla najmłodszych uczniów EKOLI.

LISTOPAD 2012

Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

Kultura języka, dociekliwość poznawcza, a przede wszystkim dobra polszczyzna na co dzień, nie tylko na lekcjach języka polskiego to cele wielu konkursów polonistycznych, w których świetnie radzą sobie uczniowie EKOLI. 30 listopada 2012r. rozstrzygnięty został I etap V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO „Z ortografią na co dzień” organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej „LOGOS”, w którym uczestniczyło dziewięcioro uczniów z klasy 4 szkoły podstawowej. Do II etapu konkursu, który odbędzie się 8 stycznia 2013r., zakwalifikowały się: Dominika Ferneza, Katarzyna Hałoń, Karolina Michalik oraz Natalia Woźniak.

DZIEŃ UNESCO

W tym roku 16 listopada po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień UNESCO (koordynowany przez p. A. Kaszper i p. E. Zieniewicz). Tegoroczny temat przewodni to przedstawienie wybranych pozycji Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO naszym najmłodszym uczniom z klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej.

Uczniowie klasy 2 gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej, w których przedstawili zabytki z listy UNESCO w czterech wybranych krajach (Polska, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania). Uczniowie klasy 1 gimnazjum zapoznali uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej z misją UNESCO, organizacjami współpracującymi z UNESCO oraz wybranymi miejscami na różnych kontynentach wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko zabytki i perły architektury, ale także podziwiać przyrodnicze cuda świata, niezwykłe wodospady, tajemnicze miejsca kultu, rzadkie zwierzęta. Bardzo chętnie odpowiadały na konkursowe pytania przygotowane przez starszych kolegów, licząc na czekające na nich słodkie nagrody. Jedna z grup zaprezentowała tylko miejsca związane z wodą, ponieważ chcieliśmy przybliżyć dzieciom tematykę naszego dużego projektu szkolnego „Kropla Afryki”.

Cel Dnia UNESCO w naszej szkole został na pewno osiągnięty, bo uczniowie potwierdzili duże zainteresowanie i wiedzę na temat światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W poniedziałek 12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie wzięli udział w happeningu „Nasza Polska” (według pomysłu p. A. Polańskiej i p. A. Polańskiego). Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Życzenia dla Polski przygotowali uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej (pod kierunkiem p. K. Kopeć). Następnie wszyscy Ekolacy wypełniali przyniesionymi zdjęciami wielką mapę Polski, którą możemy obejrzeć w holu szkoły.

SUKCES W ELEKTROKONKURSIE

W październiku w ramach Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu uczniowie klasy 6b (pod opieką p. B. Michałek) uczestniczyli w ElektroKonkursie w wersji online i zdobyli pierwsze miejsce. Ta edukacyjna akcja dotyczyła wpływu elektroodpadów na środowisko. Ostatnio odbyło się jej podsumowanie w showroomie firmy FagorMastercook (z udziałem organizatorów oraz zaproszonych gości) i wręczenie nagród, między innymi uczniom naszej szkoły. Po raz kolejny uczniowie EKOLI potwierdzili dużą ekologiczną świadomość i aktywność. Gratulujemy!

CO SŁYCHAĆ W SZKOLNYM OŚRODKU BADANIA ŚRODOWISKA?

W tym roku szkolnym Szkolny Ośrodek Badania Środowiska (prowadzony przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. K. Rapacz) zajmuje się badaniem jakości i skażenia żywności. W trakcie wrześniowych zajęć uczniowie poznali przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w pracowni chemicznej oraz trudną technikę miareczkowania. W październiku tematem było zafałszowanie żywności i napojów. Uczniowie przeprowadzili badanie jakościowe zafałszowania kawy naturalnej kawą zbożową oraz wykonali próbę jakościową na wykrywanie obecności cykorii i sacharozy w kawie. Wyniki były zaskakujące dla uczestników, gdyż najbardziej zafałszowane okazały się drogie kawy mielone. Następne, listopadowe zajęcia dotyczyły zagadnienia konserwowania żywności i wpływu konserwantów na organizm człowieka. Część ćwiczeniowa poświęcona była wykrywaniu kwasu benzoesowego oraz salicylowego w produktach owocowo-warzywnych. Wyniki były dość optymistyczne, większość badanych produktów nie była konserwowana poprzez dodanie kwasów.

Pracą Ośrodka zainteresowanych jest bardzo wielu uczniów, dlatego młodych pasjonatów nauki podzielono na dwie grupy, aby ich badania były efektywne, a dyskusje owocne.

COŚ JEST, CZY NIE JEST…?

W poniedziałek 19 listopada 2012r. uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej (pod opieką p. M. Borzęckiej i Z. Choroszko) wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Współczesnym Wrocław. Zajęcia rozpoczęli od zwiedzania „Samoobsługowego Muzeum”, w którym mieli okazję wykazać się kreatywnością, samodzielnie komponując wielowarstwowe obrazy. Po udanej zabawie dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „ Coś jest, czy nie jest...?” Te zajęcia były poświęcone iluzji w sztuce. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób dzieło sztuki może „oszukać” ludzki umysł. Pod koniec warsztatów dzieci otrzymały kalejdoskopy, za pomocą których mogły stworzyć własne iluzjonistyczne obrazy i odpowiedzieć na najważniejsze tego dnia pytanie: „Coś jest, czy nie jest…?”.

Z MYŚLĄ O INNYCH…

W pierwszych dniach listopada zakończono w EKOLI cykl akcji charytatywnych, jakie tradycyjnie od wielu już lat rozpoczynają się w październiku. Z dumą informujemy, że po raz kolejny Ekolacy wykazali się wielkim sercem. Podczas kiermaszów pysznych ciast, zdrowych koktajli i innych d

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji