Współpraca z Robert Bosch Gesamtschule

    

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z Robert Bosch Gesamtschule z Hildesheim, datująca się od roku 1993, kiedy to z inicjatywy wrocławskich władz oświatowych nastąpiło pierwsze spotkanie dyrektorów szkół dolnosaksońskich i dolnośląskich. Obie szkoły łączy nie tylko zainteresowanie ochroną środowiska, przynależność do Szkół Stowarzyszonych UNESCO, ale także głęboka przyjaźń nauczycieli i uczniów.  Wspólną pracę nad różnorodnymi projektami wielokrotnie nagradzano.

Pierwsze dwa projekty dotyczyły  przede wszystkim historii obydwu narodów. W 1995 roku współpracujące Szkoły zdobyły pierwsze miejsce w konkursie „Polacy i Niemcy sąsiedzi w Europie - Odkryć Polskę”, organizowanym przez Niedersachsische Landtag,  za projekt gry dydaktycznej, pozwalającej zdobyć wiedzę o Polsce i Niemczech z różnych dziedzin – historii, polityki,  kultury,  sztuki,  geografii i ochrony środowiska. Nagrodą był udział w rejsie po Morzu Północnym, podczas którego przygotowano także okolicznościowe wydawnictwo. Kolejny projekt: „Moja droga do nowej ojczyzny” zdobył w roku 1996 wyróżnienie "Bundeszentrale für politische Bildung". Dotyczył on losów przesiedlonych Niemców z terenów obecnej zachodniej Polski oraz Polaków z terenów obecnej zachodniej Ukrainy. Ukazywał trudny temat „wypędzonych” w kontekście podobnych ludzkich losów.

W latach 1996-99 realizowane były  także równolegle projekty skupione wokół poznawania przyczyn i skutków wymierania lasów w Europie oraz konieczności ich ochrony. Miejscem obserwacji stały się Góry Izerskie w Polsce i Góry Hartz w Niemczech.  Projekty obejmowały seminaria, wizyty w instytucjach zajmujących się lasami (np. Leśny Bank Genów w Kostrzycy), warsztaty ekologiczne na ścieżkach przyrodniczych w Borowej Oleśnickiej i St. Andreasberg,  prace przy sadzeniu drzew, sesje naukowe przygotowane przez uczniów. Za projekt „Lasy w Europie nie mogą umrzeć” obydwie szkoły otrzymały wyróżnienie w konkursie „Oskar”, organizowanym w 1996 r. przez Korber Stiftung. Za projekt leśnej gry dydaktycznej zdobyły w 1999 r. drugie miejsce w konkursie Niedersachsische Landtag.

W roku 1998 do współpracy w ramach projektów dotyczących tzw. Czarnego Trójkąta  dołączyły kolejne szkoły - Biskupske Gymnasium B. Balbina z Hradca Kralove oraz Willi Brandt Gesamtschule z Magdeburga. Wspólny projekt edukacji ekologicznej jako drogi do porozumienia w Europie był realizowany w ramach programu UE Sokrates–Comenius. Rezultaty projektu pod nazwą  „Las chroni człowieka – człowiek chroni lasy”, zaprezentowano na specjalnej ekspozycji, w ramach Światowej Wystawy EXPO 2000. Podczas warsztatów w Robert Bosch Gesamtschule w Hildesheim uczniowie wraz z nauczycielami czterech szkół - polskiej, czeskiej i dwu niemieckich, przygotowali wystawę edukacyjną opartą na formule „hands on”. Po zakończeniu EXPO wystawa została  przewieziona do Wrocławia i była  prezentowana we wrocławskim Ratuszu w ramach obchodów 10-lecia Szkoły. Następnie obejrzeli ją mieszkańcy Hradca Kralove i Magdeburga.

Współpraca z niemieckimi szkołami dotyczy również projektów artystycznych – teatralnych i plastycznych. W organizowanych przez RBG w Hildesheim co dwa lata warsztatach teatralnych, młodzież EKOLI brała już wielokrotnie udział. Podczas spotkań uczniowie teatru szkolnego prezentowali swoje spektakle w języku niemieckim lub w formie pantomimicznej, a także, wraz z młodzieżą z różnych stron Europy, uczestniczyli w warsztatach, przygotowując na ich zakończenie wspólny występ. W czerwcu 2000 roku warsztaty oparte na motywach zaczerpniętych z Fausta J.W. Goethego pod tytułem: „We have a dream. Du auch.” prezentowane były na terenach Światowej Wystawy w Hanowerze. Z kolei wspólne warsztaty plastyczne są nie tylko częścią projektów ekologicznych, ale stały się niezależnymi projektami (np. „Estetyczny dialog człowieka z naturą na przykładzie drzewa” – Krzyżowa 1999), umożliwiając głębsze poznanie problemów ochrony środowiska, poszerzając jednocześnie obszar porozumienia młodzieży różnych krajów.

Zdjęcia

Relacja i zdjęcia z wyjazdu kl. 6SP do Hildesheim w maju 2016 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji