Sejm Dzieci i Młodzieży
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Od tego czasu Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się co roku 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Jest organizowany przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Obecnie Sejm Dzieci i Młodzieży to nie tylko posiedzenie 1 czerwca, ale również projekt edukacyjny, który zaczyna się już w połowie lutego. Zanim uczestnicy i uczestniczki projektu zasiądą w ławach poselskich, przeprowadzają w swoich szkołach i miejscowościach debaty. Tematy debat są różne w każdym roku. Celem projektu edukacyjnego, a tym samym rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży, jest zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojej szkoły, swojego najbliższego otoczenia oraz zwiększenie wiedzy na temat dotyczący danej edycji Sejmu. W projekcie biorą udział dwuosobowe zespoły uczennic i uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zespoły mają do wykonania zadanie: zorganizowanie debaty we własnej szkole, a następnie przedstawienie i umieszczenie relacji z jej przebiegu i wyniku na platformie konkursowej. Celem debaty jest podjęcie w szkołach konkretnych działań i rozwiązań. Ponadto, debaty są zachętą do refleksji na tematy związane z kolejnym edycjami Sejmu. Uczestnicy i uczestniczki zamieszczają relacje z przeprowadzonych debat. Najwyżej ocenione prace są podstawą do zakwalifikowania się na listy posłów i posłanek.
Przed posiedzeniem Sejmu w dniu 1 czerwca odbywa się spotkanie komisji sejmowej, która w trakcie obrad opracowuje projekt uchwały sejmowej dotyczący tematu bieżącej edycji. Nad projektem uchwały będą głosować wszyscy posłowie i posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, na posiedzeniu w sali plenarnej Sejmu.
za: Centrum Edukacji Obywatelskiej o SDiM
Zachęcamy do odwiedzenia strony Sejm Dzieci i Młodzieży.
SDiM w EKOLI: