SZALEŃSTWO W PAWILONIE CZTERECH KOPUŁ

Ponad 500 eksponatów, praca 17 kuratorów i 75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu – to wszystko dało niezwykły efekt w postaci „Szaleństwa rokoka!”. Tak wspaniałej wystawy dawno nie było w stolicy Dolnego Śląska. Zmysły zawirowały, wyobraźnia działała, fantazje rodziły się jedna po drugiej. W tym rokokowym szaleństwie znakomicie odnaleźli się uczniowie klasy 1 i 2 Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA, którzy 26 września 2023 r. odwiedzili Pawilon Czterech Kopuł. Kierowani przez Wiesławę Wilczyńską, uznanego historyka sztuki, wędrowali po rokokowym świecie barw, karnawałowych stylizacji, barokowych maskarad, aby czerpać radość ze zmysłowych wrażeń, zachowując jednocześnie intelektualny dystans. Niezwykle ciekawym elementem wystawy, który szczególnie spodobał się młodzieży, były współczesne nawiązania do tradycji rokoka. Prace artystów XX wieku, między innymi Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Tadeusza Brzozowskiego, wyrażały z jednej strony fascynację, a z drugiej ironiczny dystans wobec trendów i artystycznej mody dominującej w ostatniej dobie baroku. To pierwsze ze spotkań licealistów EKOLI ze sztuką w tym roku szkolnym, już niebawem kolejne, tym razem w „66P Subiektywna Instytucja Kultury”.

zdjęcia