Aktualności

MICHAŁ RUSINEK O PODRÓŻACH DALEKICH I BLISKICH

W listopadowy czwartek grupa uczniów z klas DP w Muzeum Pana Tadeusza wysłuchała dowcipnej, pełnej anegdot, ale i interesujących refleksji rozmowy z Michałem Rusinkiem o podróżach dalekich i bliskich, którą zainspirowała  wydana niedawno jego książka „Nadbagaż, czyli felietony podróżne”. Pisarz wspominał nie tylko swoje podróżnicze doświadczenia, i te zabawne, i te pouczające, ale podzielił się z czytelnikami swoimi wrażeniami ze spotkań z ludźmi w Polsce i w świecie, niechęcią do przewodników i utartych turystycznych szlaków, mówił też o języku oraz jego przemianach czy miastach – bohaterach literatury, jak Dublin czy Nowy Jork. Dla wielu uczniów było to z pewnością ciekawe spotkanie zachęcające do lektury felietonów Michała Rusinka, ale również innych podróżniczych opowieści, idealnych na długie jesienne wieczory.

EROZJA JĘZYKA WEDŁUG DOROTY MASŁOWSKIEJ

„Magiczna rana” – proza Doroty Masłowskiej – była długo oczekiwaną literacka premierą, dlatego spotkanie z pisarką w Muzeum Pana Tadeusza w środę 16 października stało się dla dużej grupy uczniów z klas DP1 i DP2 inspiracją do refleksji o granicach języka, jego erozji, o rzeczywistości, która została wchłonięta przez wirtualny świat, ani idealny, ani sprawiedliwy. Dorota Masłowska w rozmowie z Magdą Piekarską podzieliła się z publicznością swoimi „magicznymi ranami”, mówiąc o kondycji współczesnego społeczeństwa, o dewaluacji słowa, klasowych podziałach, jedzeniu i surrealistycznej konwencji prozy. Odpowiadała też na pytania czytelników, a także podpisywała swoje książki. Spotkanie  z pisarką to na pewno świetny punkt wyjścia do rozmowy z uczniami o sypiącym się świecie, zaburzonej komunikacji czy lękach o przyszłość. Porozmawiajmy!

(fot. Szymon Rogiński)

LUBIMY TO! EKOLOWY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

Piękną tradycją jest w EKOLI Turniej Gier Planszowych, który odbywa się 14 października. W tym roku drużyny składały się z uczniów klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, a ci najmłodsi szczególnie przeżywali tę rywalizację. Wspierani i dopingowani przez nauczycieli uczniowie rozegrali cztery tury gier, zaś wygrana drużyna została symbolicznie nagrodzona brelokami z kostką Rubika. Ale to nie nagrody, choć miłe, były ważne. Wspólna zabawa, integracja, poznawanie nowych znajomych sprawiły, że ten październikowy dzień był świętem i dla uczniów, i dla nauczycieli.

URODZINY POETY. PODARUJ WIERSZ

Dziesięć lata minęło od śmierci wielkiego pisarza Tadeusza Różewicza, który dziewiątego  października obchodziłby urodziny. Aby uczcić jego pamięć i przypomnieć twórczość, uczniowie klas DP1 i DP2 spotkali się w tym dniu i podarowali sobie, a także nauczycielom starannie wybrane i przepisane przez siebie różne  wiersze poety. Natalia i Karol przeczytali i przypomnieli wszystkim dwa piękne utwory Różewicza „Kasztan” i „Wiersz”.  Ta chwila poezji to ważny moment w szkolnej codzienności, nie tylko dlatego, że twórca żyje, jak pisał Horacy, dopóki żyją jego dzieła. Urodziny poety to także spotkanie uczniów obu klas, znajomych i nieznajomych, nietypowa forma integracji, przerwa inna niż wszystkie, święto literatury.

KOLEJNY ROK SZKOLNY, NOWE WYZWANIA, RADOŚCI, SUKCESY

Drodzy Uczniowie,
wrzesień to wciąż pamięć słonecznych i pięknych wakacji, ale rok szkolny 2024/2025 właśnie
się rozpoczął, choć wszystkim nam żal mijającego lata, nowych miejsc, beztroski i mnóstwa
przyjemności.
Wielu z Was z ciekawością, radością i odrobiną niepokoju zastanawia się, jaki będzie ten rok,
co się zdarzy, czy poradzę sobie z fizyką, dostanę wreszcie szóstkę z matematyki, a moje
prace zachwycą nauczyciela, jak odnajdę się w nowej klasie i czy polubię wreszcie szkołę.
Życzymy wszystkim, aby te dziesięć szkolnych miesięcy przyniosło wiele satysfakcji,
inspiracji, zadowolenia, małych i dużych sukcesów, nowych przyjaźni, odkrytych pasji oraz
zdrowia i siły do mierzenia się z edukacyjnymi wyzwaniami.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Zespołu Szkół EKOLA

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji