320 LISTÓW W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA

Jak co roku w grudniu uczniowie EKOLI wzięli udział W Maratonie Pisania Listów Amnesty International 2023 (Write for Rights) i napisali 320 listów w obronie praw człowieka. Maraton Pisania Listów to  największa na świecie akcja, a obchodzony w grudniu Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jednoczy miliony ludzi na całym świecie, by upomnieli się o konkretne osoby, ponieważ ich prawa są łamane.  Uczniowie piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów i bohaterek, oraz wysyłają wyrazy wsparcia dla prześladowanych, a także ich bliskich. Efekty mogą być zdumiewające, gdy nawet  garstka ludzi łączy się, aby komuś pomóc. Dwadzieścia lat temu w Polsce mała grupa aktywistów i aktywistek przeprowadziła dwudziestoczterogodzinny maraton pisania listów, ale w ciągu następnych  lat inicjatywa zyskała popularność. Dzisiaj Maraton Pisania Listów (znany też jako Write for Rights) jest największym na świecie wydarzeniem dotyczącym praw człowieka. Cel tegorocznej kampanii to wsparcie  osób z całego świata, których prawa człowieka zostały naruszone. W niektórych przypadkach odpowiedzialne za to są rządy krajowe, a w innych policja lub wielkie korporacje. Osoby te są prześladowane z  powodu tego, kim są, lub dlatego, że korzystały ze swoich praw. Za pośrednictwem Maratonu Pisania Listów otrzymają oni indywidualne wyrazy solidarności od tysięcy ludzi z całego świata. Zarówno adresaci tej  korespondencji, jak i ich rodziny dowiadują się w ten sposób, że informacje na ich temat są podawane do wiadomości publicznej i świat o nich nie zapomina. A pisząc bezpośrednio do władz i żądając podjęcia  natychmiastowych działań, możemy stworzyć bardziej sprawiedliwy i równy świat, w którym prawa człowieka są przestrzegane.