CICHE BOHATERKI HISTORII W MUZEUM PANA TADEUSZA

„Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” to wystawa w Muzeum Pana Tadeusza poświęcona roli kobiet w polskiej historii, w powstaniu styczniowym, którego 160 rocznicę obchodziliśmy  w 2023 roku, a także w solidarnościowym zrywie w latach osiemdziesiątych XX wieku. Kuratorski wykład wprowadził uczniów klas DP1 i DP2 w świat dawnej i nieco bliższej polskiej historii i  przybliżył życie oraz działalność jej cichych bohaterek. Na wystawie pokazano czarną biżuterię (symboliczny znak popowstaniowej żałoby), stroje z epoki, swetry i koszule, pamiątki  internowanych kobiet, rękopisy, fotografie, modlitewniki, różne druki i pamiętniki, dokumentalny film o czasach Solidarności. Dzięki nim uczniowie mogli poznać nie tylko nieznane postaci i wydarzenia, ale również porozmawiać o wartościach, takich jak wolność, solidarność, patriotyzm, odwaga, poświęcenia, które niezależnie od historycznych dat zawsze tak wiele znaczyły dla  Polaków.