Archiwum 2013/2014

MAJ 2014

FESTIWAL NAUKI W EKOLI

21 maja odbył się Festiwal Nauki, podsumowujący całoroczne działania podjęte w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0, który koordynowała w EKOLI p. Agata Polańska. Działania zmierzające do wypracowania Szkolnego Kodeksu TIK przedstawiła O. Pordzik, a o szkolnym blogu opowiadały A. Balcer i A. Pelc. Zaprezentowano także projekty fizyczne „Kosmiczne zagrożenia dla Ziemi: O uderzeniach ciał pozaziemskich i ich skutkach” oraz „O zagrożeniach ze strony Słońca” (gimnazjaliści A. Balcer, A. Pelc, J. Cieplik, M. Dziemieszkiewicz, G. Gajewski) pracujący pod kierunkiem p. M. Kozłowskiego. O sposobach pracy nad swoimi edukacyjnymi projektami gimnazjalnymi opowiedzieli A. Godlewska, O. Dadełło, M. Mykicki, I. Iwaniak. Interesującą relację z projektu XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przedstawiły tegoroczne posłanki N. Jendryk i J. Iwanków (opiekun projektu – p. A. Polański).
W drugiej części festiwalu odbyły się wielotematyczne warsztaty. 
- Zajęcia dla nauczycieli ,,Happy Zooming, czyli lekcja w Prezi” poprowadziły M. Majewska, M. Sajewicz, K. Kędra, D. Kozłowska, J. Sroczyńska, A. Balcer. Nauczyciele podkreślali, że była to nie tylko dobra zabawa, ale rzeczowa nauka obsługi programu.

- Warsztaty ,,E-podręcznik, czyli lekcja na tablecie” dla klasy szóstej SP przeprowadzili gimnazjaliści z klasy pierwszej. Dla uczniów SP było to wprowadzenie do pracy z podręcznikami w formie elektronicznej. Dowiedzieli się oni, jak wygląda praca na tablecie, jakie są jej zalety, jakie mogą się pojawić problemy. Zajęcia prowadzili: K. Szadujko, A. Pelc, J. Cieplik, O. Pordzik, N. Żabińska, M. Niekrasz, B. Bogdański, M. Mrugała, M. Dziemieszkiewicz i E. Więcek. 
- Warsztaty ,,Ratuj się, kto może, czyli lekcja pierwszej pomocy'' oprowadzili uczniowie klasy drugiej gimnazjum, którzy wcześniej nagrali film instruktażowy (M. Majewska, I. Opalska, J. Wysowska, J. Gieracha, J. Osmolska, M. Belka, T. Kałwak i E. Hartl pod kierunkiem p. A. Bocian). Czwartoklasiści z zainteresowaniem obejrzeli film i uczestniczyli w warsztatach, mogli też nabyć potrzebne umiejętności, ćwicząc na fantomach.

- Warsztaty ,,Mam plan, czyli lekcja autoprezentacji” gimnazjaliści z klasy trzeciej poprowadzili dla młodszych kolegów z klasy drugiej. Będą oni w przyszłym roku przygotowywać własne projekty edukacyjne.

KRZYCKI KONKURS SCENEK

30 maja 2014r. już po raz jedenasty ZS EKOLA był organizatorem Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim pod patronatem DODN, w którym wzięli udział młodzi aktorzy z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Szkoły Podstawowej nr 39, Gimnazjum nr 1 i nr 17 we Wrocławiu oraz Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zgorzelcu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy piątej SP oraz gimnazjaliści z klasy 1a i 1b. Jury doceniło doskonałe przygotowanie językowe i aktorskie uczennic z gimnazjum ze Zgorzelca, przyznając im I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych za scenkę „The Shoe Stall”. Wyróżniono też aktorów z Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu za przekonująco zagraną scenkę „Court Charades”. Zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 39 za przedstawienie „Thumbelina”. Dzięki barwnym kostiumom i pięknej scenografii przenieśliśmy się w baśniowy świat Calineczki.

KANGUR MATEMATYCZNY 2014

Ogłoszono wyniki marcowego konkursu Kangur Matematyczny (edycja XXI), w którym uczestniczyła duża grupa uczniów EKOLI. Znaleźli się oni wśród 5764 uczestników ze 114 wrocławskich szkół. Z EKOLI wyróżnionych zostało ośmioro młodych, zdolnych matematyków. Są to: Marcin Zubrzycki, Wiktoria Bryke, Krzysztof Smardz i Malwina Góral z klasy 4 SP oraz Michał Mrugała, Anna Balcer, Mikołaj Dziemieszkiewicz i Bartosz Bogdański z klasy 1a gimnazjum, a także Ignacy Iwaniak z klasy 3 gimnazjum. Gratulujemy wyróżnionym uczniom, a także Johanowi Wooho Lee, któremu do wyróżnienia zabrakło 0,25 punktu.

DZIEŃ KSIĄŻKI

W tym roku 8 maja 2014r. uczniowie EKOLI świętowali Dzień Książki. Na lekcjach wychowawczych obdarowywali się książkami, rozmawiali o swoich ulubionych lekturach, odwiedzili liczniej niż zwykle szkolną bibliotekę. Imprezie towarzyszyły wystawa obrazująca historię książki oraz kiermasz wydawnictw anglojęzycznych. Obchody spotkały się z pozytywnymi opiniami uczniów i nauczycieli, dlatego też Dzień Książki w EKOLI będzie obchodzony co roku.

OGÓLNOPOLSKI FINAŁ KONKURSU Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ

17 maja w Krakowie odbędzie się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. W tym roku EKOLĘ reprezentują w konkursie uczennice klasy 1a gimnazjum – Anna Balcer i Oliwia Pordzik. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

KWIECIEŃ 2014

WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO

W tym roku przypada 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie nowoczesnej ustawy regulującej funkcjonowanie władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Z tej okazji 30 kwietnia uczniowie EKOLI uczestniczyli w uroczystym apelu przygotowanym przez czwartoklasistów pod kierunkiem p. Arkadiusza Ściepury, p. Moniki Kłoczko i ojca Pawła Witona.

FOTOGRAFIA MOBILNA

25 kwietnia gimnazjaliści z klasy 1a pod opieką p. Agaty Polańskiej wybrali się na prezentowaną w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” ogólnopolską zbiorową wystawę fotografii mobilnej. Uczniowie, realizujący w tym roku projekt „Szkoła z Klasą 2.0” ukierunkowany na pracę z narzędziami TIK, po raz kolejny mogli się przekonać, jak różnorodne może być ich zastosowanie. Po obejrzeniu wystawy bez wątpienia można dojść do wniosku, że dobrą, artystyczną fotografię da się wykonać także telefonem  komórkowym. Zainspirowani prezentowanymi pracami uczniowie wykonywali własne niezwykle ciekawe i kreatywne zdjęcia, które następnie zaprezentowali na zajęciach.

FILMOWA NOC

Noc z czwartego na piątego kwietnia uczniowie klasy 1a gimnazjum spędzili pod opieką wychowawczyni p. Agaty Polańskiej w szkole. Nocne spotkanie oprócz walorów integracyjnych miało spełniać również edukacyjne. Rozpoczęło się od klasowych urodzin. Jubilaci zostali obdarowani prezentami, a wspólna zabawa zintegrowała uczniów. Później obejrzeli oni film pt. „Sala samobójców”, który nawiązywał do realizowanego w tym roku szkolnym projektu „Szkoła z Klasą 2.0”, dotyczącego m.in. bezpieczeństwa w sieci. Po filmie odbyła się burzliwa dwugodzinna dyskusja nad filmem. Po krótkiej przerwie uczniowie obejrzeli drugi film - komedię pt. „Był sobie chłopiec”. Dochodziła już czwarta nad ranem i część uczniów zmógł sen. Reszta zaś spędziła czas na rozmowach i oglądaniu zdjęć z poprzednich lat. W czasie całego spotkania wszystkim dopisywał dobry humor. Uczniowie rano nieco zmęczeni opuszczali szkołę, ale zgodnie przyznawali, że nie żałują filmowej nocy. 
Oliwia Pordzik, kl. 1a

KLASYCZNA ZEMSTA W TEATRZE KOMEDIA

Kolejny wieczór teatralny uczniowie klasy 1a i 1b pod opieką p. Agaty Polańskiej spędzili w Teatrze Komedia, w którym 7 kwietnia obejrzeli inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego. Pieczołowicie odtworzone okoliczności historyczne, ówczesne stroje, charakterystyczny język i zachowania bohaterów sprawiają, że jest to bardzo klasyczne przedstawienie, które przybliża współczesnej młodzieży świat dawnej Polski.

KONKURS FIZYCZNY GALILEO

W przedświątecznym tygodniu ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego Galileo zorganizowanego w marcu przez Centrum Edukacji Szkolnej. Wzięła w nim udział kilkunastoosobowa grupa gimnazjalistów z EKOLI. W konkursie wyróżnienie otrzymali Mikołaj Dziemieszkiewicz, Kuba Kamiński, Dominika Kozłowska. Gratulujemy!

MŁODZI AKTYWNI

4 kwietnia, w godz. 16.00-19.00, w auli naszej szkoły odbyła się debata poświęcona aktywności społecznej i politycznej młodych ludzi. Debata była częścią projektu „Wybory parlamentarne”, który służy wyłonieniu uczestników XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (odbędzie się ona 1 czerwca 2014 roku). Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. EKOLA startuje w projekcie SDiM już po raz trzeci: dwa lata temu przeprowadzona przez nas debata (o demokracji w szkole) została oceniona najwyżej w województwie i dzięki temu do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostała się dwójka naszych uczniów: Agnieszka Godlewska i Mateusz Tabaka. Rok temu debata (o lokalnym ekorozwoju) zajęła drugie miejsce w województwie i znów do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostali się dwaj nasi uczniowie: Małgorzata Pioterek i Franciszek Marczyński. Koordynatorem projektu jest p. Andrzej Polański.

MARZEC 2014

CZARODZIEJSKI WIECZÓR W OPERZE

Uczniowie klas 1a i 1b gimnazjum wraz z p. Agatą Polańską 18 marca obejrzeli jedną z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet”, według libretta Emanuela Schikanedera. Baśniowa opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem niezwykle spodobała się uczniom, a popisowe arie Królowej Nocy, księcia Tamina, ptasznika Papagena i jego wybranki wzbudziły zachwyt miłośników nie tylko klasycznej muzyki.

KAMIENIE NA SZANIEC. LEKCJA HISTORII

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to lektura, która cieszy się wśród uczniów niesłabnącym zainteresowaniem. Gimnazjaliści z klas 1-3 mieli okazję w marcu porównać swoje doświadczenia czytelnicze z filmową wersją powieści w reżyserii Roberta Glińskiego. Film, choć dość swobodnie interpretujący losy Zośki, Alka i Rudego, okazał się wzruszającą lekcją historii, a także pretekstem do dyskusji o postawach wojennego pokolenia.

WIECZÓR POETYCKI

24 marca w Klubie Muzyki i Literatury odbył się wieczór literacko-muzyczny „Czułe struny” zorganizowany przez MDK Wrocław Krzyki. Wśród młodych muzyków i poetów, którzy zaprezentowali swoje utwory, znalazła się Oliwia Pordzik, uczennica klasy 1a Gimnazjum EKOLA, która zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Magia Słowa”. 

KIERMASZ – KROPLA AFRYKI

22 marca w czasie Dnia Otwartego EKOLI uczniowie klasy 1a gimnazjum zorganizowali akcję charytatywną, z której dochód przeznaczony został na realizację celów projektu KROPLA AFRYKI. Uczniowie nie tylko sprzedawali przygotowane przez siebie ciasta, ale i własnoręcznie wykonaną biżuterię. Przygotowali także gazetkę informacyjną dotyczącą projektu. W czasie akcji udało się zebrać 348,40 zł.

MATEMATYCZNE POTYCZKI

Na początku marca 2014r. odbyły się półfinały IX edycji Wrocławskiego Konkursu Matematycznego, do których zakwalifikował się uczeń klasy trzeciej gimnazjum Ignacy Iwański. Choć zabrakło mu tylko jednego punktu, aby znaleźć się wśród 25 finalistów konkursu, gratulujemy! 26 marca 2014r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w eliminacjach VIII Konkursu Matematyka i Ekonomia. Do półfinałów zakwalifikowali się Bartosz Bogdański (38/40 pkt), Michał Mrugała (33/40 pkt) oraz Mikołaj Dziemieszkiewicz (33/40 pkt.). Powodzenia w półfinałach!

LUTY 2014

„KRZYŻACY” GIMNAZJALISTÓW

W lutym uczniowie z klas 1A i 1B na lekcjach języka polskiego mogli wcielić się w bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, potwierdzając nie tylko świetną znajomość lektury, historycznych realiów, wokół których osnuta jest akcja utworu, czy rycerskich obyczajów, ale też i niezwykłą pomysłowość.

„CHWILA” ZADUMY W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

12 lutego gimnazjaliści z klas 1A i 1B pod opieką p. Agaty Polańskiej oraz p. Hanny Zbroniec wybrali się do Teatru Współczesnego. Obejrzeli inspirowany wierszami Wisławy Szymborskiej monodram poetycki pod tytułem „Chwila” w wykonaniu Elżbiety Golińskiej, w którym wykorzystano fragmenty kompozycji Krzysztofa Komedy. Ta sztuka różniła się od obejrzanych wcześniej przez uczniów spektakli. Na Małej Scenie, przypominającej wnętrze piwnicy, stała jedna aktorka. Wokół niej znajdowały się meble sugerujące, że jest to wnętrze mieszkania: stół, fotel, zegar, pianino. Panowało wrażenie, jakby weszło się do czyjegoś mieszkania, przyglądało się jego życiu i trwało w zasłuchaniu. Aktorka przedstawiła piękną opowieść o życiu, które składa się z chwil i które jest chwilą. Dzięki niewielkiej scenie miało się wrażenie bliskości z aktorką. Monodram Elżbiety Golińskiej bardzo podobał się widzom. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorką, która opowiadała, skąd wziął się pomysł na monodram i jak odbiera poezję Wisławy Szymborskiej. Po obejrzeniu przedstawienia można było powtarzać za Szymborską: „nie mogę się nadziwić, namilczeć się temu…”.

Oliwia Pordzik, uczennica kl. 1A

NASI BRACIA MNIEJSI

Drugoklasiści oraz ich starsi koledzy ekolodzy z klas piątej i szóstej szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści (pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz i p. Beaty Michałek) odwiedzili 10 lutego Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kątnej. Podopieczni lekarza weterynarii p. Tomasza Grabińskiego to między innymi bociany, łabędzie, jenot, lis, gołębie. Opowiedział on uczniom o zwyczajach i zachowaniach zwierząt, poznali także historię każdego z pacjentów ośrodka. Spacer po lesie był dodatkową atrakcją wycieczki, która okazała się pełną empatii lekcją ekologii.

SUDOKU 2014

W niedzielę 9 lutego w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego odbyły się III Mistrzostwa Dolnego Śląska w SUDOKU. Poprzedziły je zorganizowane przez p. Mariolę Ryczaj styczniowe eliminacje szkolne, w których wzięli udział wszyscy uczniowie ZS EKOLA. Zdobywcy największej liczby punktów w swojej kategorii wiekowej zakwalifikowali się do lutowego finału mistrzostw. Byli to Szymon Zawodny, Isabella Bos z klasy trzeciej SP, Tomasz Gmytrasiewicz i Karol Smółka z klasy czwartej SP oraz uczniowie klasy pierwszej gimnazjum: Dominika Kozłowska, Michał Mrugała i Anna Balcer. W finałowych zmaganiach Anna Balcer zajęła 18. miejsce, w zawodach uczestniczyło ponad 1100 uczestników. Gratulujemy Ani!

STYCZEŃ 2014

DZIEŃ SENIORA

23 stycznia 2014r. w ZS EKOLA odbyło się tradycyjne spotkanie z okazji Dnia Seniora, na które zaproszono babcie i dziadków uczniów z klas 1-3 oraz starszych mieszkańców osiedla. W czasie uroczystości goście obejrzeli występy najmłodszych uczniów EKOLI, etiudę teatralną w wykonaniu czwartoklasistów i wspólnie kolędowali. Spotkanie przygotowali gimnazjaliści z klasy 1A i 1B pod opieką wychowawczyń.

KONKURS GEOGRAFICZNY ALFRED

Jak co roku odbył się w EKOLI 20 stycznia pierwszy etap VII Dolnośląskiego Międzygimnazjalnego Konkursu Geograficznego ALFRED, tym razem na temat „Australia i Oceania – świat na antypodach”. Wzięło w nim udział 32 uczniów gimnazjum, najlepsi z nich to Michał Buszek z klasy drugiej i Alicja Błażej z klasy trzeciej. Będą oni reprezentowali naszą szkołę 7 marca w kolejnym etapie konkursu. Gratulujemy najlepszym geografom i trzymamy kciuki!

GRUDZIEŃ 2013

WIGILIA W EKOLI

Święta Bożego Narodzenia to tradycja kultywowana w EKOLI z szacunkiem i radością. Dlatego dwie Wigilie zorganizowane w ostatnim, przedświątecznym tygodniu to ważne dla całej szkolnej społeczności uroczystości. Najpierw 19 grudnia uczniowie z klas 1-3, ich nauczyciele, rodzice, dyrektorzy na wigilijnym spotkaniu podziwiali przedstawienie przygotowane przez dzieci oraz filmowy klip drugoklasistów „Poszukiwanie Mikołaja”, nagrany w Galowicach. Zebrani wysłuchali też kilku kolęd oraz życzeń. Dzielono się opłatkiem i próbowano przysmaków przygotowanych przez rodziców. 

Podobna atmosfera towarzyszyła Wigilii uczniów starszych klas. Opłatkowe spotkanie rozpoczął występ chóru prowadzonego przez p. Monikę Kłoczko, później obejrzano świąteczne etiudy teatralne, przygotowane przez uczniów klas 4-6 pod kierunkiem p. Bartka Kamińskiego. Życzenia złożyli wszystkim p. Jolanta Węglowska oraz ojciec Paweł Witon. Ekolacy pięknie rozpoczęli magiczne święta…

DZIEŃ PROJEKTÓW

Już po raz trzeci 12 grudnia 2013r. odbył się w EKOLI Dzień Projektów. Gimnazjaliści przedstawili cztery projekty. Pierwszy, przygotowany pod opieką p. Andrzeja Polańskiego nosił tytuł „Tak zwany problem Orfeusza. Prawdziwy problem Orfeusza”. Drugi projekt na temat „Co łączy diament, liść i łowicką wycinankę” dotyczył przykładów symetrii, jego opiekunem był p. Mirosław Kozłowski. Trzecia grupa pod opieką p. Agaty Polańskiej wybrała temat „Znani i nieznani – spotkania z ciekawymi ludźmi”. Czwarty projekt - „Zobacz mój świat - dzieci z daleka i z bliska” powstał pod opieką p. Beaty Michałek.

Nagrodę jury za najlepszą prezentację otrzymała grupa trzecia, organizująca spotkania z osobami zajmującymi się działalnością humanitarną, m.in. z Janiną Ochojską. Indywidualne wyróżnienie przyznano Agnieszce Godlewskiej z tej właśnie grupy. Nagrodę wręczyła przewodnicząca jury p. Jolanta Węglowska.

SZKOLNA DEBATA NAD KODEKSEM TIK

13 grudnia odbyła się szkolna debata gimnazjalistów nad Kodeksem 2.0 poprzedzona warsztatami „Komputerozależni”, prowadzonymi przez psycholog Katarzynę Żelazny ze Stowarzyszenia Aperiamus. Szkolnym koordynatorem programu jest p. Agata Polańska, która otworzyła debatę prowadzoną przez p. Andrzeja Polańskiego. Wcześniej uczniowie dyskutowali o projekcie w zespołach klasowych, a efekty ich pracy bardzo pomogły w debacie. Powstał projekt Kodeksu TIK dla gimnazjum EKOLA, który będzie weryfikowany w praktyce, a w styczniu, po jego ewaluacji, zatwierdzony jako szkolny dokument.

W czasie dyskusji omówiono siedem ważnych punktów, a także zwrócono uwagę na różne problemy związane ze świadomym, rozważnym, uczciwym korzystaniem z Internetu. Uczniowie podkreślali znaczenie bezpieczeństwa w sieci. Ważną kwestią był również dla nich dostęp do pracowni komputerowej. Rozmawiano też o obowiązkach przestrzegania zasad  dotyczących korzystania ze sprzętu szkolnego i ponoszenia konsekwencji ich naruszenia. Gimnazjaliści docenili też możliwość pracy na tabletach. EKOLA to jedna z niewielu szkół w Polsce realizujących program „Podręcznik na tablecie”.

WSPANIAŁA WYPRAWA DO LONDYNU

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klas dwujęzycznych Gimnazjum EKOLA pod opieką p. Ewy Zieniewicz, p. L. Wilkiewicz i p. A. Kaszper spędzili tydzień, zwiedzając  najbardziej znane zabytki Londynu. Z niecierpliwością czekali na możliwość oglądania na żywo zmiany warty pod Pałacem Buckingham. Niestety  z powodu nieobecności w rezydencji Królowej, nie udało się z nią spotkać J. Przez cały tydzień pogoda nie była wcale angielska, ale piękna i słoneczna – pozwoliła na wiele spacerów po londyńskich parkach i ulicach. Uczniom podobały się także wyprawy do muzeów, zwłaszcza interaktywne wystawy w Muzeum Nauki i w  Muzeum Historii Naturalnej. Wielbiciele sztuki podziwiali wystawy w Galerii Narodowej i Muzeum Narodowym, dużym zainteresowaniem cieszyły się „Słoneczniki" Van Gogha oraz prace impresjonistów. Spędziliśmy także dzień w Greenwich. Wszyscy mieli okazję stanąć na dwóch półkulach równocześnie i zobaczyć, jak działa camera obscura.

Wieczory uczniowie spędzali na towarzyskich rozmowach z rodzinami, u  których mieszkali. Mogli zobaczyć z bliska, jak żyją Brytyjczycy, jakie mają zwyczaje w  codziennym życiu, jakie menu preferują.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji