Szkoła z Klasą 2.0

Od roku 2013/2014 uczestniczymy w programie Szkoła z Klasą 2.0. Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” promująca szkołę, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć oraz podejmować nowe wyzwania. Od 2010 roku organizatorzy skupiają się na mądrym wprowadzaniu i wykorzystywaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy szkolnej.

Aby uzyskać certyfikat Szkoły z Klasą 2.0, należy przeprowadzić szereg działań zmierzających do jak najlepszego wykorzystania narzędzi TIK, polegających m.in. na tworzeniu i publikowaniu tzw. „dobrych praktyk”, prowadzeniu uczniowskich i nauczycielskich blogów edukacyjnych czy stworzeniu szkolnego Kodeksu 2.0.

W ubiegłym roku szkolnym zdobyliśmy certyfikat „Szkoły z Klasą 2.0”. W bieżącym kontynuujemy nasz udział w programie, tym razem już jako szkoła doświadczona.

Piąta edycja programu Szkoła z Klasą 2.0 (2014/15) prowadzona jest pod hasłem „Czytamy i odkrywamy”. Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest niezbędna w każdej dziedzinie, toteż organizatorzy i uczestnicy skupią się tym razem na rozwijaniu kompetencji czytania i analizy różnych tekstów, samodzielnego dochodzenia do wiedzy i do rozwiązań, aby pokazać uczniom, jak na różne sposoby odkrywać świat i ćwiczyć wytrwałość w dążeniu do celu.

Udział w projekcie trwa cały rok – od września do końca sierpnia. W każdej szkole w programie bierze udział Zespół 2.0. W EKOLI w jego składzie znaleźli się w tym roku: p. dyr. J. Węglowska, p. A. Polańska (koordynator programu), p. A. Domaradzka-Bocian oraz p. A. Ściepuro. Wszyscy członkowie Zespołu 2.0 biorą aktywny udział w programie: realizują swoje zadania i opisują je na platformie e-coachingowej, prowadzą blogi (Movies We Live By) oraz wspólnie planują działania i zmiany, które będą chcieli wprowadzić w danym roku szkolnym.

Wspólnie z nauczycielami swoje zadania realizują również uczniowie: mogą prowadzić blogi, na których relacjonują, jak wykorzystują TIK do nauki, jak uczą innych czy realizują projekty. W bieżącym roku w EKOLI w ramach Szkoły z Klasą 2.0 realizować będziemy m.in. projekty edukacyjne gimnazjalistów z klas 2a, 2b i 3, będziemy uczestniczyć w spotkaniach czytelniczych w Teatrze Muzycznym CAPITOL, zorganizujemy Targi 2.0 (I semestr) oraz Festiwal Nauki (II semestr).

Wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców zainteresowanych, pomysłowych i chętnych do działania zapraszam do współpracy!

Agata Polańska
Koordynator projektu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0