FESTIWAL NAUKI W EKOLI

21 maja odbył się Festiwal Nauki, podsumowujący całoroczne działania podjęte w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0, który koordynowała w EKOLI p. Agata Polańska. Działania zmierzające do wypracowania Szkolnego Kodeksu TIK przedstawiła O. Pordzik, a o szkolnym blogu opowiadały A. Balcer i A. Pelc. Zaprezentowano także projekty fizyczne „Kosmiczne zagrożenia dla Ziemi: O uderzeniach ciał pozaziemskich i ich skutkach” oraz „O zagrożeniach ze strony Słońca” (gimnazjaliści A. Balcer, A. Pelc, J. Cieplik, M. Dziemieszkiewicz, G. Gajewski) pracujący pod kierunkiem p. M. Kozłowskiego.

O sposobach pracy nad swoimi edukacyjnymi projektami gimnazjalnymi opowiedzieli A. Godlewska, O. Dadełło, M. Mykicki, I. Iwaniak. Interesującą relację z projektu XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przedstawiły tegoroczne posłanki N. Jendryk i J. Iwanków (opiekun projektu – p. A. Polański). W drugiej części festiwalu odbyły się wielotematyczne warsztaty. Zajęcia dla nauczycieli ,,Happy Zooming, czyli lekcja w Prezi” poprowadziły M. Majewska, M. Sajewicz, K. Kędra, D. Kozłowska, J. Sroczyńska, A. Balcer. Nauczyciele podkreślali, że była to nie tylko dobra zabawa, ale rzeczowa nauka obsługi programu.

Warsztaty ,,E-podręcznik, czyli lekcja na tablecie” dla klasy szóstej SP przeprowadzili gimnazjaliści z klasy pierwszej. Dla uczniów SP było to wprowadzenie do pracy z podręcznikami w formie elektronicznej. Dowiedzieli się oni, jak wygląda praca na tablecie, jakie są jej zalety, jakie mogą się pojawić problemy. Zajęcia prowadzili: K. Szadujko, A. Pelc, J. Cieplik, O. Pordzik, N. Żabińska, M. Niekrasz, B. Bogdański, M. Mrugała, M. Dziemieszkiewicz i E. Więcek.

Warsztaty ,,Ratuj się, kto może, czyli lekcja pierwszej pomocy'' oprowadzili uczniowie klasy drugiej gimnazjum, którzy wcześniej nagrali film instruktażowy (M. Majewska, I. Opalska, J. Wysowska, J. Gieracha, J. Osmolska, M. Belka, T. Kałwak i E. Hartl pod kierunkiem p. A. Bocian).

Czwartoklasiści z zainteresowaniem obejrzeli film i uczestniczyli w warsztatach, mogli też nabyć potrzebne umiejętności, ćwicząc na fantomach.

Warsztaty ,,Mam plan, czyli lekcja autoprezentacji” gimnazjaliści z klasy trzeciej poprowadzili dla młodszych kolegów z klasy drugiej. Będą oni w przyszłym roku przygotowywać własne projekty edukacyjne.