Archiwum 2011/2012

LISTOPAD 2011

GRATULUJEMY NATALII!

W auli Uniwersytetu Przyrodniczego 29 listopada 2011r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów dla najlepszych i wybitnych w różnych dziedzinach uczniów Dolnego Śląska. W grupie nagrodzonych i wyróżnionych 275 uczniów znalazła się też Natalia Olejnik z klasy IB2, która uzyskała w ubiegłym roku szkolnym średnią ocen 5,8 i wyróżniła się także swoją postawą i zaangażowaniem. Natalia otrzymała nagrodę z rąk p. Beaty Pawłowicz, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

LISTOPADOWE ŚWIĘTO

10 listopada świętowaliśmy w EKOLI Dzień Niepodległości. Projekt, według pomysłu p. Agaty Polańskiej i p. Andrzeja Polańskiego, obejmował różnorodne działania. Licealiści prezentowali muzykę tematycznie związaną z Polską, piątoklasiści i szóstoklasiści pod kierunkiem p. K. Kopeć wykonali prace plastyczne inspirowane Dniem Niepodległości, które pokazano na wystawie w hallu szkoły. W okolicznościowym dodatku do szkolnej gazetki znalazły się wyniki ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów, dotyczącej stereotypu Polaka-patrioty. Podczas spotkania w auli życzenia złożyli Polsce najmłodsi Ekolacy - uczniowie klasy 4SP. Najważniejszym elementem projektu był happening „Budujemy Polskę”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie EKOLI. Jego efektem są zdjęcia Mieszka Mastalerczyka.

BYĆ JAK HERKULES CZY MOŻE ODYSEUSZ?

Od 14 listopada w hallu szkoły można było obejrzeć wystawę prac uczniów klasy 5a i 5b SP będącą podsumowaniem cyklu lekcji poświęconych mitologii greckiej. Uczniowie pod kierunkiem p. Agaty Polańskiej wykonali m.in. makiety pałacu Posejdona, ilustrowali wybrane sceny mitu o Demeter i Korze, pisali własne mitologiczne historie o powstaniu świata, wcielali się w mitologicznych bogów i bohaterów.

DZIEŃ UNESCO W EKOLI

16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego powstało UNESCO – organizacja, która koordynuje działania służące międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Tematem przewodnim projektu w EKOLI, którego zakończenie odbyło się 16 listopada 2011r., był dialog kultur i religii.

W tym samym czasie gościliśmy grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Szawlach na Litwie, która wspólnie z uczniami IB realizowała projekt o wolontariacie. Brali w nim udział również pracujący na Litwie, a pochodzący z Turcji, Gruzji i Austrii wolontariusze.

Wcześniej gimnazjaliści pod opieką p. Dominiki Pogorzelec-Nierzewskiej przeprowadzili kampanię informacyjną o UNESCO, misji organizacji i dziedzictwie, któremu patronuje. 15 listopada odbył się szkolny konkurs wiedzy o UNESCO, który wygrała Kasia Chajęcka z klasy 5a SP.

16 listopada podczas pierwszej części spotkania odbyły się prezentacje projektów o UNESCO przygotowanych przez gimnazjalistów. Następnie goście-wolontariusze przedstawili prezentacje o swoich krajach. W drugiej części wszyscy uczestniczyli w następujących warsztatach: „Komunikacja międzykulturowa”, „Symbole religijne w różnych religiach i kulturach”; gimnazjaliści tworzyli collage promujący wolontariat i brali udział w debacie „Palestyna w ONZ?”, licealiści zbierali materiały do projektu o UNESCO i ONZ, a uczniowie ISE pracowali nad problemami i istotą wolontariatu.

Podsumowanie pracy odbyło się w auli, a na jej zakończenie wszyscy uczestnicy projektu delektowali się potrawami przygotowanymi przez uczniów szkoły podstawowej: pierogami, oscypkami, tradycyjnym polskim chlebem, pachnącymi ciastami i innymi pysznymi wyrobami. To prawdziwe święto UNESCO odbyło się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, uczniów oraz nauczycieli – p. Anny Kaszper, szkolnego koordynatora UNESCO i p. Moniki Kłoczko, koordynatora projektu polsko-litewskiego.

TAJEMNICA MENDLA ROSENBUSCHA

W ramach obchodzonych we Wrocławiu Dni Wzajemnego Szacunku uczniowie kl. 4 i 5 Szkoły Podstawowej pod opieką p. Hanny Ganzel obejrzeli w Synagodze pod Białym Bocianem spektakl „Mendel Rosenbusch” w reżyserii Bente Kahan, ze scenografią Yoava Rossano. Przedstawienie to adaptacja opowiadań napisanych w 1929 roku przez Ilse Weber, żydowską pisarkę. Tytułowy bohater – życzliwy staruszek, mędrzec i ulubieniec dzieci, posiada osobliwą umiejętność czytania z oczu, choćby najskrytszych myśli, i może stawać się niewidzialny. Wykorzystuje to, dokonując wielu dobrych uczynków. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci brały udział w muzycznej jego części.

PAŹDZIERNIK 2011

EKOLOGICZNY SUKCES

Cały ubiegły rok społeczność szkoły ciężko pracowała pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian nad spełnieniem wymagań związanych z uzyskaniem certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Zespół Szkół EKOLA otrzymał we wrześniu ten nobilitujący certyfikat (jako jedna ze 124 szkół w Polsce). Przynależność EKOLI do grona Szkół dla Ekorozwoju to dla nas zaszczyt i zobowiązanie. Chcemy w tym roku podejmować kolejne działania i inicjatywy, których celem jest troska o środowisko. Rozpoczniemy też starania o zdobycie międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi, który jest najwyższym dowodem uznania dla ekologicznej aktywności szkół w Polsce i na świecie.

NOCNE CZYTANIE I NIE TYLKO…

Uczniowie klasy 5a pod opieką inicjatorki imprezy, p. Ewy Ściepuro i wychowawczyni, p. Marioli Ryczaj, spędzili w EKOLI pełną interesujących wydarzeń noc: poszukiwali w szkole skarbu, rozwiązywali literackie i matematyczne zagadki, obejrzeli film pod tytułem „Piraci z Karaibów”, rapowali, rysowali i ani na chwilę nie tracili energii oraz pomysłowości. Dzięki wspaniałej opiece nauczycielek czas spędzony w szkole w nietypowej porze i okolicznościach był na pewno atrakcyjny i twórczy.

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE

Tradycji stało się zadość, kiedy 13 października 2011r. odbyło się w EKOLI pasowanie czwartoklasistów i gimnazjalistów na uczniów naszej szkoły. W obecności całej ekolowej społeczności odczytano słowa przysięgi i padło to najważniejsze – „ślubuję”. W drugiej części uroczystości przedstawiono program artystyczny z okazji Dnia Nauczyciela, przygotowany przez uczniów klasy 5a, 5b, 6 pod opieką p. Moniki Kłoczko, który bardzo spodobał się pedagogom. Zasłużone brawa!

URODZINY POETY

Jeden z ważniejszych polskich poetów i dramaturgów Tadeusz Różewicz, związany z Wrocławiem od 1968 roku, obchodził 9 października swoje 90. urodziny. Aby uczcić jubileusz pisarza, Wrocławska Rada Miejska ogłosiła rok 2011 Rokiem Różewicza. Uczniowie EKOLI wraz z p. Agatą Polańską, p. Ewą Ściepuro, p. Hanną Ganzel włączyli się w te obchody, organizując 20 października Dzień Różewicza w EKOLI. Zaprezentowano wystawę dzieł poety oraz informację o życiu i twórczości autora. Wiersze poety mogliśmy przeczytać nie tylko na wystawie, ale także w różnych miejscach szkoły, a także posłuchać ich za pośrednictwem radiowęzła oraz w interpretacji uczniów EKOLI i samego autora. Licealiści i uczniowie gimnazjum obejrzeli dokument pt. „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, w niebanalny, pełen humoru sposób prezentujący nie tylko sylwetkę pisarza, ale również jego twórczość w doskonałych aktorskich interpretacjach Jerzego Treli i Jana Peszka oraz w wypowiedziach znanych reżyserów i twórców teatralnych. Natomiast uczniowie klas młodszych zainspirowani „Listem do ludożerców” próbowali tworzyć poetyckie listy skierowane do swoich kolegów. 20 października 2011r. w EKOLI to było prawdziwie święto i spotkanie z poezją, która boli, porusza, ale także wskazuje drogę nie tylko młodym ludziom.

JAK POKONAĆ EGZAMINACYJNY STRES?

21 października rozpoczęliśmy w EKOLI cykl próbnych egzaminów przygotowujących uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum do osiągnięcia najlepszych wyników w kwietniu, jak również zapoznać ich z procedurami przebiegu egzaminów. Tego dnia uczniowie klasy 6SP napisali pierwszy próbny sprawdzian po szkole podstawowej, a uczniowie klasy 3 gimnazjum rozwiązywali próbny egzamin z przedmiotów humanistycznych, który od tego roku składa się z dwóch odrębnych testów - z języka polskiego z elementami sztuki oraz z historii z elementami WOS. Próbne egzaminy są na pewno dobrym ćwiczeniem różnych umiejętności i także oswajaniem egzaminacyjnego stresu. Polonistyczna edukacja to nie tylko egzaminy i sprawdziany. Dlatego po zakończeniu pracy gimnazjaliści obejrzeli w Multikinie film „Bitwa Warszawska 1920” w reż. J. Hoffmana.

WYBORY MARSZAŁKA

Cała społeczność ZS EKOLA 11 października 2011r. wzięła udział w wyborach Marszałka Sejmiku Uczniowskiego. Uprawnione do głosowania były 194 osoby, oddano 130 ważnych głosów. Frekwencja szkoły to 67,01% (najwyższa – w Szkole Podstawowej – 100%).

Najwięcej głosów otrzymały Melania Wolska (58 głosów, 44,61%) oraz Małgorzata Pioterek (52 głosy, 40%).

Pod opieką p. Beaty Michałek Sejmik Uczniowski będzie w tym roku szkolnym realizował różne ambitne zamierzenia i inicjatywy. Trzymamy kciuki!

TO JUŻ DZIEWIĄTY RAZ…

W pierwszą sobotę października odbył się IX Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Elżbiety Syski uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum EKOLA.

Matematyczny marsz to największa, popularna impreza na orientację w Polsce. Rozwija nie tylko logiczne myślenie i orientację w terenie, ale także sprawność ruchową oraz umiejętność współpracy i szybkiego podejmowania decyzji.

W Trzebnicy na starcie spotkało się sześć patroli z ZS EKOLA. Mimo że nasze drużyny nie osiągnęły wielkich sukcesów (znalazły się w pierwszej „dwudziestce”), to na pewno na pochwałę zasługują Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Iza Opalska ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści Andrzej Rządkowski, Tomasz Chajęcki i Komil Khamidow. W konkursie rzutu kulą I miejsce zdobył Andrzej Rządkowski.

WRZESIEŃ 2011

„JĘZYK GIĘTKI” NA CO DZIEŃ

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli z sukcesami w Ogólnopolskich Konkursach Polonistycznych „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień” (Anna Balcer została finalistką obu konkursów), w związku z tym Szkoła Podstawowa EKOLA otrzymała od Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS wyróżnienie i list gratulacyjny. Postaramy się również w roku szkolnym 2011/2012 potwierdzić, że uczniowie EKOLI szanują polszczyznę oraz posługują się nią świadomie i poprawnie na co dzień.

RAZEM W KRZYŻOWEJ

W siedzibie fundacji „Krzyżowa” 18-24 września 2011r. odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży. Z partnerskiej szkoły EKOLI – Robert Bosch Gesamtschule – w Hildesheim uczestniczyła w nim grupa 24 uczniów wraz z nauczycielami, z naszej szkoły – 18 uczniów klasy VI, którymi opiekowały się p. Anna Kaszper oraz p. Lena Wilkiewicz. Projekt miał przede wszystkim charakter integracyjny, uczniowie jego część spędzili w Krzyżowej, uczestnicząc w zajęciach sportowych oraz zwiedzając ważne miejsca: zamek w Książu, Kościół Pokoju w Świdnicy. Kolejne dni to pobyt we Wrocławiu, czas spędzony z polskimi rodzinami i poznawanie naszego miasta. Dla wszystkich uczniów biorących udział w tym spotkaniu to było dobre, inspirujące doświadczenie. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Hildesheim.

BLIŻEJ ŚREDNIOWIECZA

Wrześniowa wycieczka klas 4, 5a, 5b pod opieką p. Hanny Ganzel, p. Marioli Ryczaj i p. Beaty Michałek w Góry Kaczawskie okazała się wspaniałą wyprawą, a pogoda sprzyjała zwiedzaniu Zamku Grodziec, który góruje nad piękną okolicą. Uczniowie obejrzeli jego wnętrze: sypialnię księżniczki, kaplicę, zbrojownię, muzeum tortur. Pytań do przewodnika było wiele, ciekawi historii zamku młodzi ludzie okazali się bardzo dociekliwi. Wycieczka obfitowała także w inne atrakcje: przymierzanie stroju rycerskiego, strzelanie z łuku do balonów, pieczenie kiełbasek, pokaz armatnich wystrzałów. Ten wspaniały dzień będzie na pewno dla uczniów niezapomnianym wspomnieniem.

WOKÓŁ KLAWESYNU

W ramach XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 21 września 2011r. uczniowie z klas 4, 5a, 5b pod opieką p. Moniki Kłoczko, p. Dominiki Pogorzelec-Nierzewskiej i p. Marioli Ryczaj uczestniczyli w pokazie, prezentacji i warsztatach pod tytułem „Wokół klawesynu – instrument młodego Bacha i Mozarta”, które przygotowali pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Nasi uczniowie poznali budowę i historię klawesynu, a także mieli okazję posłuchać muzyki i popróbować strojenia instrumentu oraz gry na nim. Obejrzeli też wystawę „Cudowne dzieci muzyki – kompozytorzy, dyrygenci, wirtuozi”.

IM MATEMATYKA NIESTRASZNA

Uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej napisali we wrześniu „Wstępną diagnozę z matematyki” przygotowaną przez p. Mariolę Ryczaj. Wyniki sprawdzianu potwierdziły matematyczne talenty czwartoklasistów, wszyscy uczniowie zasługują na pochwałę, ponieważ otrzymali oceny celujące, bardzo dobre i dobre. Jako że w szkole organizowanych jest bardzo wiele konkursów matematycznych, mamy nadzieję, że najmłodsi uczniowie EKOLI jeszcze nie raz pokażą swoje umiejętności.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

W nowym roku szkolnym z inicjatywy p. A. Polańskiej rozpoczęła działalność czytelnia szkolna. Jej celem jest wspieranie biblioteki w wyrabianiu u uczniów nawyku czytania i umiejętności uczenia się, propagowanie czytelnictwa w szkole i poza nią, jak również przyzwyczajanie do korzystania z bibliotek jako miejsc edukacji i kultury. W zamierzeniu opiekunów czytelnia ma się stać przestrzenią różnorodnych działań:

- ma służyć zdobywaniu informacji, wykonywaniu własnych prac dla potrzeb szkolnych, pogłębianiu wiedzy, poszukiwaniu materiałów w literaturze, multimedialnych programach edukacyjnych i w zasobach internetu,

- być przestrzenią pracy dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, pozwalającą na realizację zindywidualizowanych ćwiczeń,

- terenem spotkań redaktorów szkolnej gazetki,

- poprzez organizowane wystawy i inne działania ma umożliwiać prezentację prac, wymianę poglądów, pomysłów i doświadczeń.

Wszystkich uczniów i nauczycieli zapraszamy nie tylko do korzystania z czytelni, ale i do jej współtworzenia.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji